Android: proste sposoby na wydłużenie czasu pracy na baterii

Jak wydłużyć czas pracy na baterii smartfona pracującego pod kontrolą Androida? Jest na to kilka sposobów. Tutaj znajdziesz najprostsze z nich.


Czołowi producenci smartfonów wiele czasu poświęcają na to, aby ich gadżety cechowała jak najbardziej smukła konstrukcja, co szczególnie widać na przykładzie firm Apple i Samsung. Niestety osiągnięcie tego celu nie pozwala na zastosowanie pojemniejszych akumulatorów, a niekiedy wymusza nawet sięgnięcie po akumulator o mniejszej pojemności (tak jest w przypadku smartfonów Galaxy Note 4 i Galaxy Note 5). W zamian wykorzystywane są bardziej efektywne energetycznie podzespoły (wyświetlacz, SoC) oraz wprowadzane systemy zarządzania energią, które mają za zadanie wydłużyć czas pracy na baterii.

Czas pracy na baterii to szalenie ważny parametr. Niestety w odróżnieniu od zwiększającej się wydajności i funkcjonalności smartfonów w jego przypadku od dawna nie doczekaliśmy się zauważalnej poprawy. Użytkownik smartfona z Androidem ma jednak do dyspozycji nieco opcji, po które może sięgnąć, aby zmniejszyć szybkość wyczerpywania się zasobów akumulatora. Mowa tutaj np. o wyłączeniu aplikacji działających w tle, czy wyłączeniu automatycznych aktualizacji aplikacji.

Aby wydłużyć czas pracy na baterii można też wykorzystać najprostsze i dość oczywiste rozwiązania, których opis znajdziecie poniżej. Wskazówki te dotyczą systemu Android w wersji 5.0 Lollipop (korzystałem z LG G2 mini/Orange/Android 5.0.2).

Dostosuj ustawienia jasności

W ostatnich latach można było zauważyć wyraźny trend związany z wyposażaniem smartfonów w coraz większe ekrany, któremu, choć z wielkim oporem, poddała się w końcu nawet firma Apple. Wyświetlacz to jednak największy pożeracz zasobów akumulatora, więc szukając oszczędności energii warto zacząć właśnie od niego.

Po pierwsze sprawdź ustawienia jasności ekranu. Jeżeli suwak znajduje się blisko maksymalnej pozycji akumulator twojego smartfona będzie rozładowywany o wiele szybciej. Lepiej będzie, gdy ustawisz suwak w połowie drogi, lub nawet nieco bliżej, tak jednak, abyś nie miał problemu z czytelnością ekranu (Ustawienia> Wyświetlacz).

Android Lollipop: ustawianie poziomu jasności podświetlenia ekranu

Android Lollipop: ustawianie poziomu jasności podświetlenia ekranu

Jeżeli boisz się, że będziesz miał problemy z czytelnością ekranu w świetle słonecznym w przypadku smartfonów oferujących taką możliwość możesz sięgnąć po funkcję adaptacyjnej jasności, która zadba o automatyczne ustawienie jasności ekranu dla określonych warunków otoczenia (Ustawienia> Wyświetlacz).

Dodatkowo warto ustawić odpowiednio krótki czas do wygaszania ekranu (Ustawienia>Wyświetlacz>Wygaszanie ekranu). 5 sekund to jednak według mnie za mało. Wybieram 30 sekund.

Automatyczny tryb oszczędzania baterii

Smartfon, gdy go nie używamy i tak wykonuje mnóstwo zadań związanych z pocztą, synchronizacją kont, czy pracą aplikacji w tle. Każda z tych czynności wpływa oczywiście na stan zasobów akumulatora. Na szczęście Android Lollipop oferuje tryb Oszczędzanie baterii, który przełącza smartfon w stan niskiego poboru energii. Wówczas m.in. nie sprawdza on już obsesyjnie poczty, nie wibruje i utrzymuje dane w tle na absolutne minimalnym poziomie.

Android Lollipop: ustawienie włączenia trybu oszczędzania baterii przy określonym poziomie jej wyczerpania

Android Lollipop: ustawienie włączenia trybu oszczędzania baterii przy określonym poziomie jej wyczerpania

Tryb Oszczędzanie baterii możesz włączyć w razie potrzeby. Istnieje jednak także możliwość automatycznego jego uruchomienia w momencie, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie do bardzo niskiego poziomu

Idź: Ustawienia> Ogólne> Bateria> Oszczędzanie energii> Oszczędzanie baterii. Tutaj otrzymasz do wyboru trzy opcje: Natychmiast, 5% baterii, 15% baterii. Pamiętaj o przesunięciu suwaka w pozycję "włączone".