Android prowadzi, a iOS i Windows tracą na rynku mobilnym

Wedle danych Gartnera stworzony przez Microsoft konkurent iOS-a i Androida radzi sobie bardzo słabo. Patrząc globalnie udziały systemu Windows Phone spadły do 1,1 proc. Oprogramowanie Google'a nadal jest najpopularniejszym systemem mobilnym z niemal 81-procentowym udziałem w rynku.

Windows Phone miał być systemem operacyjnym, który zagrozi drugiej pozycji iOS. W praktyce po kilku latach obecności na rynku oprogramowania Microsoftu pozycja nie tylko Androida, ale też systemu Apple'a, jest niezagrożona, a mobilny Windows okazał się całkowitą porażką pod względem sprzedażowym.

W czwartym kwartale Microsoft i jego partnerzy sprzedali 4,3 mln telefonów z Windows. Przekłada się to na 1,1 proc. udziałów w rynku. Rok temu sprzedano dwukrotnie więcej urządzeń, co przekładało się wtedy na 2,8 proc. udziałów rynkowych. Jeszcze gorzej radzą sobie takie systemy jak Tizen i BlackBerry.

Na rynku mobilnym niezmiennie dominuje Android, a w czwartym kwartale sprzedało się 325 mln telefonów z tym systemem. Odpowiada to za 80,7 proc. rynku i to o 4 pkt. proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Udział Apple'a w rynku systemów mobilnych to teraz 15,9 proc. i przekłada się to na 71,6 mln sprzedanych iPhone'ów.

Android dominuje na rynku mobilnym

Android dominuje na rynku mobilnym

Udziały rynkowe Apple spadły o 2,7 proc. i wygląda na to, że rynek iPhone'ów powoli przejmuje Android umacniając swoją pozycję lidera. Największym pojedynczym producentem jest teraz Samsung z 20,7 proc. udziałów w rynku (83,4 mln sprzedanych sztuk) a na drugim miejscu jest Apple z 17,7 proc. udziałem.