Android staje się najpopularniejszym systemem świata

System operacyjny to domena nie tylko komputerów stacjonarnych. W obecnych czasach rośnie lawinowo liczba urządzeń przenośnych, które również muszą być wyposażone w OS. I gdy zbierzemy dane, okazuje się, że to Android już wkrótce będzie rządzić na świecie.

Najnowsze statystyki podają, że 90% wszystkich komputerów stacjonarnych na świecie działa pod różnymi edycjami Windowsa. Aktualnie jest w użyciu około 1,5 miliarda desktopów, czyli system Microsoftu znajduje się na ok. 1,35 miliardzie komputerów. I tu nie ma sobie równych. Jednak rozprzestrzenił się również na tablety i smartfony, więc należy uwzględnić również i te urządzenia, a tu będzie walczyć z Androidem o tytuł najpopularniejszego systemu na świecie. Jak pamiętają już tylko nieliczni, Android powstał na bazie jądra Linux i wolnego oprogramowania, a dopiero od momentu zakupu przez Google - w 2004 roku - zaczął być zmieniany pod kątem smartfonów.

Android staje się najpopularniejszym systemem świata

Wspomniane wyżej statystyki szacują aktualnie używaną liczbę smartfonów i tabletów na 1,6 miliarda (stan na koniec pierwszego kwartału 2014 roku). Android zainstalowany jest na 80% z nich, co daje ok. miliard dwieście osiemdziesiąt milionów urządzeń z zielonym ludzikiem. Progres nie dziwi, zważywszy na fakt, że za cały 2013 rok sprzedano 200 milionów tabletów, z czego 121 milionów z Androidem, a w pierwszym kwartale tego roku na 279,4 miliona sprzedanych smartfonów aż 81% używa tego systemu. Jeśli trend się utrzyma, pod koniec 2014 roku Android stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym świata. A nie można zapomnieć, że Google ma zamiar pracować również nad desktopowym Android PC.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [30.11.2021]
  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

Tymczasem powoli wzrasta także liczba użytkowników ChromeOS, jednak szacuje się, że jak na razie używa go znacznie mniej niż 10 milionów osób na całym świecie. Natomiast w światku dystrybucji Linux zmienia się jak w kalejdoskopie. Pół roku temu najpopularniejszy był Mint, trzy miesiąca temu Ubuntu, a obecnie najwięcej osób używa Debiana. Nie ma ich jednak na tyle, by stanowić konkurencję dla Windowsa i Androida. I prawdopodobnie przez długi czas nie ulegnie to zmianie.