Android - trojan SMS atakuje Europę

W sieci pojawił się nowy trojan podszywający się pod aplikację dla systemu Android, która pomaga w zarządzaniu danymi i wiadomościami tekstowymi przesyłanymi przez użytkownika. Jest to trojan SMS, który naraża użytkowników na poważne koszty wysyłając wiadomości na numery premium.

Trojan w Androidzie

Nowy Trojan-SMS.AndroidOS.Foncy podszywa się pod płatną aplikację SuiConFo i jako plik .apk jest dostępny w internecie na różnych stronach hostujących pliki. Zagrożenie to zostało szerzej opisane przez zespół Kaspersky Lab na blogu. Wkrótce komentarz pod blogiem zamieścił deweloper prawdziwej aplikacji, która jest dostępna tylko w sklepach Android Market i YAAM. Informuje on, że jego aplikacja jest bezpieczna.

Wszyscy powinni jednak uważać na pobieranie SuiConFo z innych źródeł, bo prawie na pewno będzie to oznaczało instalowanie trojana. Po uruchomieniu niebezpiecznej aplikacji podaje ona komunikat, że wersja Androida jest niekompatybilna i zaczyna wysyłać SMS-y na numery premium we Francji, Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie.

Zobacz również:

  • Kiedyś słaba kopia, teraz świetny wybór. Oto dlaczego MIUI jest nakładką na Androida dla Ciebie
  • Wirus w systemie. Oto 15 oznak jego obecności

Trojany SMS coraz groźniejsze

Najpierw trojan sprawdza na karcie SIM, w jakim kraju się znajduje i odpowiednio do tego dobiera numer premium, na który może wysłać SMS-a, za którego użytkownikowi przyjdzie słono zapłacić. Wyjątkowe w tym trojanie jest to, że został skierowany do mieszkańców zachodniej Europy i Kanady.

Do tej pory większość złośliwego oprogramowania tego typu kierowano do Chin i Rosji, gdzie pobieranie aplikacji z niepewnych źródeł jest bardzo popularne. Trojany SMS to szybki sposób na nielegalne zarabianie dla twórców złośliwego oprogramowania. Denis Maslennikov z Kaspersky Lab ostrzega, że ich ilość będzie rosła.

Jak się chronić przed zagrożeniem?

Korzystanie tylko z Android Market i uznanych sklepów alternatywnych oraz pobieranie jedynie aplikacji sprawdzonych przez innych w znacznej mierze chroni przed pobraniem złośliwego oprogramowania. W systemie mobilnym Google dostępnych jest także wiele aplikacji antywirusowych. Warto wyposażyć się w jedną z nich. Niektóre testy pokazują, że wiele im jeszcze brakuje, ale w połączeniu z rozwagą na pewno zwiększą nasze bezpieczeństwo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: