Android vs iOS: Eric Schmidt nie ma wątpliwości, kto jest zdecydowanym zwycięzcą

Eric Schmidt nie ma wątpliwości: w wojnie z iOS Android jest zdecydowanym zwycięzcą.

W wywiadzie udzielonym serwisowi Bloomberg, Eric Schmidt, szef Google, powiedział, że w wojnie pomiędzy mobilnymi systemami iOS i Android zdecydowanym zwycięzcą jest ten drugi. Porównał jednocześnie tę rywalizację do prowadzonej 20 lat temu przegranej przez Apple rywalizacji z Microsoftem.

Na potwierdzenie swoich słów Schmidt pochwalił się przypominając, że obecnie codziennie aktywowanych jest 1,3 miliona urządzeń z Androidem, zaś w trzecim kwartale tego roku (według danych firmy analitycznej Gartner) do Androida należało 72% rynku smartfonów, natomiast do iOS zaledwie 14%.

W sumie jednak nie ma się co dziwić, że platforma Google tak zdecydowanie wygrywa tę konfrontację, gdyż urządzenia z Androidem dostarczane są przecież na rynek przez wielu producentów, co oznacza, że iPhone (obecnie można kupić jego trzy wersje: iPhone 4, iPhone 4S i iPhone 5) musi walczyć z setkami różnych modeli smartfonów. Ponadto ogromne znaczenie ma tutaj również dynamiczny rozwój sklepu Google Play, który jak się dowiedzieliśmy pod koniec października, oferował ponad 700 tysięcy aplikacji, czyli tyle samo co App Store.

Z drugiej jednak strony z taką sytuacją nie mamy do czynienia w przypadku stanowiącego niewielką część rynku mobilnego rynku tabletów (III kwartał: 170 mln sprzedanych smartfonów, 28 mln tabletów). Tutaj liderem od lat pozostaje Apple, co potwierdzają dane za trzeci kwartał przedstawione przez firmę analityczną IDC:

Rynek tabletów w III kwartale

Rynek tabletów w III kwartale

Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do wcześniejszego kwartału udział Apple w rynku tabletów spadł z 68% do nieco ponad 50%. Wydaje się więc, że prędzej, czy później i tutaj będziemy mieli do czynienia ze zdecydowaną dominacją Androida.