Android w 2015 r.: smartwatche, tanie smartfony Android One, Android TV, Android Auto...

5. Android One

Android One to projekt Google, w ramach którego przy ścisłej współpracy z producentami smartfonów powstają tanie "androidowe" modele z najniższej półki cenowej przeznaczone przede wszystkim na rynki rozwijające się oraz zapewniające wydajność odpowiednią do bezproblemowej obsługi "gołego" Androida (zapewnione mają być regularne aktualizacje!). Pierwsze tego typu urządzenia wyprodukowali producenci Micromax, Karbonn i Spice. Początkowo dostępne one były jedynie w Indiach, natomiast z czasem trafiły do Bangladeszu, Sri Lanki i Nepalu. W międzyczasie model Karbonn Sparkle V pojawił się w ofercie brytyjskiego oddziału sklepu Amazon. Niestety jego cena ustalona na poziomie 130 funtów wydaje się być sporo za wysoka za oferowaną przez urządzenie specyfikację.

Smartfon zbudowany w ramach platformy Android One

Smartfon zbudowany w ramach platformy Android One

W 2015 roku prawdopodobnie będziemy świadkami wysypu tego typu urządzeń. Warto tutaj przypomnieć, że partnerami programu Android One oprócz wspomnianych wcześniej producentów są obecnie m.in. Alcatel OneTouch, Acer, Asus, Intex, Lava, Lenovo, HTC i Qualcomm.

Podsumowując, dzięki Android One Google ma szansę na znaczne zwiększenie zasięgu swoich usług.

6. Google Glass

Okulary Google Glass w ramach limitowanego programu pojawiły się na rynku w 2013 roku. W maju 2014 roku Google zaoferowało wszystkim chętnym Amerykanom wersję Explorer Edition urządzenia (to wciąż beta), natomiast we wrześniu pojawiła się ona w ofercie Google Play. Niestety za sprzęt korzystający z układu TI OMAP 4430 SoC oraz ogromne problemy z czasem pracy na baterii wciąż trzeba zapłacić zaporową cenę wynoszącą aż 1500 USD. W 2015 roku powinniśmy jednak doczekać się istotnej zmiany sprzętowej: Google Glass mają ponoć korzystać z układu Intel x86. Być może wraz z nią internetowy gigant udostępni sensownie wycenioną prawdziwie konsumencką wersję urządzenia, która będzie pozwalała przynajmniej na dzień pracy bez potrzeby ładowania akumulatora.

Google Glass

Google Glass

Warto tutaj dodać, że Google Glass czeka konkurencja w postaci okularów takich marek jak Recon Jet, GlassUp, czy Sony. W 2015 roku powinniśmy więc zauważyć znaczący wzrost osób z tego typu "inteligentnym" dodatkiem na nosie. To zaś wiązać się może z różnymi problemami. Nie każdy życzy bowiem sobie przecież, aby być nagrywanym. Ponadto mamy już potwierdzony pierwszy przypadek uzależnienia od Google Glass.