Android w 2015 r.: smartwatche, tanie smartfony Android One, Android TV, Android Auto...

W 2015 roku będziemy świadkami dalszego rozwoju dominującej obecnie na mobilnym rynku platformy Google Android, która jeszcze szerzej wkroczy w nasze życie.

2014 r. był bardzo ważny dla platformy Android. Spośród najważniejszych wydarzeń z nią związanych można wymienić m.in.:

- premierę 64-bitowego systemu Google Android 5.0 Lollipop

- odejście za stanowiska zwanego "ojcem" Androida Andy'ego Rubina, którego zastąpił Sundar Pichai, szef działu zajmującego się rozwojem Chrome'a OS

- premierę fabletu Nexus 6

- premierę platformy Android Wear

Rok 2015 nie powinien być pod tym względem gorszy. Co nas czeka?

1. Android Wear

W 2014 roku firma Google zaprezentowała platformę Android Wear przeznaczoną dla smatwatchy i innych urządzeń "ubieralnych". Korzystające z niej urządzenia opracowały m.in. takie firmy jak Samsung, LG i Motorola. W 2015 roku powinniśmy poznać propozycje kolejnych partnerów Google, w tym znanych producentów tradycyjnych zegarków. Na dynamiczny rozwój platformy Android Wear powinna mieć też wpływ zapowiadana na początek 2015 roku premiera "inteligentnego" zegarka Apple Watch.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [25.10.2021]
  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [25.10.2021]

Android w 2015 r.: smartwatche, tanie smartfony Android One, Android TV, Android Auto...

2. Gear VR

Gear VR to przygotowana przez Samsunga niespodzianka dla graczy w postaci okularów pozwalających na zabawę z wirtualną rzeczywistością i zapewniających w tym zakresie wrażenia bardzo podobne jak przy używaniu okularów Oculus Rift. Nieco później podobne rozwiązanie o nazwie VR One zaprezentowała firma Zeiss. W odróżnieniu od sprzętu koreańskiego producenta jest ono bardziej atrakcyjne cenowo (99 USD kontra 199 USD) i kompatybilne ze smartfonami dysponującymi ekranami o przekątnej 4,7 - 5 cali, a nie jedynie konkretnym modelem (Galaxy Note 4). W 2015 roku powinniśmy być świadkami wysypu tego typu urządzeń. Można tutaj popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, że do gry wkroczy firma Sony (Xperia+okulary VR+PlayStation?) oraz Google (Nexus VR?).

Android w 2015 r.: smartwatche, tanie smartfony Android One, Android TV, Android Auto...

Samsung Gear VR

3. Projekt Ara

Grupa Advanced Technology and Projects od kilku lat pracuje nad projektem Ara zakładającym przygotowanie platformy, za pośrednictwem której konsument będzie mógł sam stworzyć smartfon wybierając pomiędzy różnymi dostępnymi modułami. Dzięki temu również w przyszłości będzie mógł przeprowadzić upgrade sprzętu podobnie jak to ma miejsce w przypadku stacjonarnego komputera PC. O tym, jak to ma wyglądać w praktyce możemy przekonać się oglądając film prezentujący pierwszy prototypowy smartfon zbudowany w ramach projektu Ara, model Spiral 1:

Rozwiązanie to daje wręcz nieograniczone możliwości. Wedle deklaracji Google powinno zagościć na rynku w 2015 roku.

4. Nexus 6 (2015)

Od początku istnienia smartfony sygnowane marką Nexus cechowała bardzo porządna specyfikacja idąca w parze z bardzo atrakcyjną ceną. Wraz z wprowadzeniem na rynek ogromnego Nexusa 6 firma Google zerwała z tą tradycją. W 2015 roku być może jednak do niej wróci, w efekcie czego znów otrzymamy możliwość zakupu smartfona Nexus cechującego się niewiarygodnie korzystnym stosunkiem ceny do możliwości.