Android w samochodach marki Saab

Niedługo w sprzedaży pojawią się samochody Saab wyposażone w system Android. Będzie on służył do obsługi swojego nowego systemu multimedialnego o nazwie IQon. Androidowe aplikacje otrzymają dostęp do setek parametrów aut.

Saab jest pierwszą marką, która do obsługi swojego infosystemu używać będzie systemu operacyjnego Android. IQon będzie korzystał z dodatkowych aplikacji, które zostaną opracowane przez współpracujących z Saabem developerów. Właściciel pojazdu otrzyma zatem dostęp do wirtualnego sklepu z oprogramowaniem stworzonym specjalnie dla Saaba.

Programiści chcący tworzyć oprogramowanie do samochodów będą mieli dostęp do ponad 500 czujników i parametrów auta - od kąta skręcenia kół, poprzez prędkość obrotową silnika, ciśnienie doładowania, aż po dane z GPS-u czy czujnika deszczu. Ma to zaowocować jak najlepszymi aplikacjami.

Na targach Geneva Motor Show został zaprezentowany model Saab Pheonix. W przyszłym roku IQon ma trafić także do modelu 9-5. System będzie stopniowo wdrażany do kolejnych samochodów szwedzkiego producenta.

Działanie systemu IQon prezentuje poniższy film.