Android wreszcie nadaje się do grania

Android i gry to do niedawna były wykluczające się frazy. Fani mobilnej rozrywki nie mieli alternatywy - dobra zabawa zarezerwowana była tylko dla posiadaczy iPhone'a. Teraz sytuacja może się diametralnie zmienić. Wraz z nowymi smartfonami Android ma szansę stać się królestwem przenośnych gier. Z pomocą przychodzą tu Sony PlayStation, wielordzeniowe układy NVIDIA Tegra 2, a także sami użytkownicy.


Rok 2011 może okazać się przełomowy jeśli chodzi o rozrywkowy aspekt platformy Android. Jeszcze dwa lata temu użytkownicy nie mieli praktycznie żadnego wyboru. Wszystkie atrakcyjne gry wychodziły wyłącznie na platformę iOS od Apple’a.

Google postanowiło powalczyć o odwrócenie trendu. Dowodem tego było zatrudnienie growego guru, Marka DeLoura, jako "androidowego adwokata" w kontekście rozrywki. Niestety deweloperzy ciągle niechętnie patrzyli na platformę Google. W rezultacie pojawiały się na niej zazwyczaj nie do końca dopracowane konwersje tytułów znanych już od dawna na iPhonie. Android Market nie posiadał wtedy nawet działu "Gry"..

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
  • Dobry Omen, sezon 2. Kiedy premiera odcinka 1.? Zwiastun, fabuła, obsada
  • Najlepsze monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Jesienią zeszłego roku fani Androida doczekali się naprawdę znanego tytułu Angry Birds. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju przełom. Nieco później świat obiegły doniesienia o PlayStation Phone - pierwszym telefonie na platformie Google przeznaczonym przede wszystkim do grania. Wraz z nimi pojawiły się plotki o możliwych konwersjach gier z PS, które bardzo ożywiły nastroje androidowej społeczności.

Smartfony do grania

Po kilku miesiącach domysłów i pojawiania się nowych nieoficjalnych zdjęć w końcu światło dziennie ujrzał pierwszy androidowy smartfon do grania. W lutym podczas targów Mobile World Congress Sony zaprezentowało model "PlayStation Phone", którego oficjalna nazwa to Sony Ericsson Xperia Play. Urządzenie wyposażono w wysuwany panel, na którym zamiast klawiatury QWERTY znalazły się przyciski w konfiguracji znanej z konsol PlayStation oraz dwa dotykowe "analogi".

Xperia Play jest pierwszym urządzeniem, które otrzymało certyfikat PlayStation Certified. Oznacza to, że smartfon ten nadaje się do uruchamiania gier oferowanych w usłudze PlayStation Suite. Jest to platforma stworzona na system Android, na którą pojawiać się będą tytuły znane ze starszych konsol japońskiego producenta.

Co ciekawe, Xperia Play zostało ogłoszone oficjalnym smartfonem Major League Gaming. Ta północnoamerykańska organizacja skupia wokół siebie ponad 40 milionów graczy, w tym najlepszych pro-gamerów na świecie. To pierwszy tego typu przypadek i wielka nobilitacja dla smartfonu opartego o platformę Android.

Pozostaje pytanie czy zobaczymy dedykowane smartfony do grania od pozostałych producentów. W tej chwili ciężko nawet sugerować jak potoczy się androidowa rozrywka. Na pewno wiele zależeć będzie od sukcesu Xperii Play, jednak brak dedykowanych przycisków do grania wcale nie musi umniejszać zabawy na innych, "zwykłych" smartfonach. Już teraz wielu producentów ubiega się o certyfikat PlayStation dla swoich urządzeń. Dwurdzeniowe smartfony z 1GB pamięci RAM powinny bez problemu poradzić sobie nawet z grami przeznaczonymi na PlayStation 2.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: