Android zadba o rośliny w Twoim ogrodzie

Rynek został zalany przez smartfony, tablety i netbooki pracujące pod kontrolą Androida. System ten znalazł jednak jeszcze jedno zastosowanie - zadba o stworzenie idealnych warunków dla rozwoju roślin w miniaturowym ogrodzie.

"komputerowa uprawa roślin" Farmbox

"komputerowa uprawa roślin" Farmbox

Polecamy:

Zobacz też:

Japońska firma Brilliant Service zaprezentowała bardzo interesujące rozwiązanie o nazwie Farmbox. Podstawowym jego elementem jest sterowana komputerowo "skrzynka" o nazwie Plant Factories, która zapewnia rosnącym w niej roślinom odpowiednie oświetlenie, temperaturę wody/powietrza i substancje odżywcze (oczywiście dozowanie tych wszystkich "parametrów" ustala sam użytkownik). Ponadto wyposażona ona została w niebieskie i czerwone diody LED, za pomocą których, jak twierdzą przedstawiciele Brilliant Service, "możliwe będzie sterowanie smakiem i wzrostem roślin".

Dopełnieniem całości jest oprogramowanie o nawie Farmbox (można je będzie wkrótce pobrać z Android Market), które po podłączeniu smartfona do miniaturowej "szklarni" automatycznie zarchiwizuje dane na temat wzrostu roślin. Są to np. informacje o tym z jaką częstotliwością były podlewane, w jakiej temperaturze rosły oraz kiedy dodawane im były jakieś substancje odżywcze.

Informacje te są następnie automatycznie przesyłane do serwisu opartego na modelu cloud computing. Po co?

Brilliant Service podaje następujące przykłady:

"Wyobraź sobie taką sytuację, że odwiedzający cię znajomy zachwyci się pięknie rosnącymi roślinami. Być może stwierdzi też, że sam takie chciałby mieć. Dzięki wspomnianemu serwisowi będzie mógł (jeżeli oczywiście mu na to pozwolisz) otrzymać gotową "receptę" gwarantującą hodowlany sukces. Ponadto być może sam będziesz chciał zacząć uprawiać jakieś inne rośliny i nie będziesz wiedział jak się do tego zabrać. Zabrana baza danych pozwoli ci z pewnością znaleźć osoby z odpowiednim doświadczeniem w tym temacie."

Czy sam pomysł jest głupi? Na pewno interesujący, a jego przydatność oceni klient, który przecież zawsze ma rację. Jako ciekawostkę warto tutaj podać, że firma Brilliant Service, która prezentowała swoje rozwiązanie na konferencji dla deweloperów Google I/O, już w drugim dniu jej trwania sprzedała wszystkie przywiezione ze sobą "komputerowe ogródki" Farmbox.