Android: zagrożenie ze strony malware rośnie w zatrważającym tempie

Z najnowszego raportu Juniper Global Threat Center wynika, że zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania dla użytkowników Androida rośnie w zastraszającym tempie. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim Android Market.


Android to obecnie zdecydowanie najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie. W trzecim kwartale aż 52,5% sprzedanych smartfonów pracowało pod jego kontrolą. Przy tej okazji warto też wspomnieć o jeszcze jednej interesującej liczbie: każdego dnia aktywowanych jest 650 tysięcy "androidowych" urządzeń.

Oczywiście tak wielka popularność musiała przełożyć się na ilość złośliwego oprogramowania, które tworzone jest z myślą o użytkownikach systemu Google'a. Najnowszy raport Juniper Global Threat Center podaje zatrważające statystyki w tym zakresie.

Zobacz również:

  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [24.05.2023]
  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj!

Wynika z niego, że ilość incydentów ze złośliwym oprogramowaniem na Androida wzrosła w ciągu ostatnich czterech miesięcy aż o 472%! Za 55% z nich odpowiadały programy szpiegujące (ang. spyware), które zbierały i wysyłały informacje w tle. 44% przypadło natomiast w udziale programom należących do kategorii trojan SMS, których zadaniem było wysyłanie SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie.

Kto za to odpowiada?

Analitycy twierdzą, że Android nie jest jakoś szczególnie bardziej podatny na zagrożenia. Ich zdaniem największą winę (z czym trudno się nie zgodzić) ponosi tutaj luźna polityka Google'a w zakresie oprogramowania, czyli brak praktycznie jakiegokolwiek systemu, który odpowiednio sprawdzałby je przed umieszczeniem w Android Market.

Kolejny problem na jaki zwracają uwagę to fragmentacja Androida. Ogromna ilość urządzeń pracuje bowiem pod kontrolą jego starszych wersji, które są bardziej podatne na zagrożenia.

Czy można coś na to poradzić?

Oczywiście, że tak. Wszystko zależy od Google'a, który przede wszystkim powinien zmienić swoje otwarte podejście do sklepu z aplikacjami bardziej skłaniając się w stronę polityki wyznawanej przez Apple.

Infografika

Analitycy z Juniper Global Threat Center udostępnili też ciekawą infografikę dotyczącą rosnącego zagrożenia dla Androida. Możecie ją zobaczyć poniżej:

Android: zagrożenie ze strony malware rośnie w zatrważającym tempie

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: