Android zajmuje 81,5% rynku urządzeń mobilnych

Najnowsze dane pokazują, że Android jeszcze przez długie lata będzie władcą rynku mobilnego - 81,5% tego typu urządzeń działa pod różnymi jego odmianami. A jak się ma konkurencja?

Największym rywalem jest oczywiście iOS, jednak daleko mu do "zielonego ludzika" - ma zaledwie 14,8% rynku, co jest spadkiem w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku. Wówczas iOS obecny był na 15,1% urządzeń, zaś Android miał pod kontrolą 78,7%. Łączne siły obu gigantów zajmują 96,3% rynku mobilnego, więc konkurencji będzie dość ciężko zdobyć nowe rejony w tym obszarze. Windows Phone to zaledwie 3,3%, a Blackberry - 0,4%. W tym drugim przypadku jest to spory spadek - rok temu udział BB wynosił 1,5%.

Android zajmuje 81,5% rynku urządzeń mobilnych

Urządzenia z Androidem (grafika: oficjalna strona Androida)

Podano także statystyki dotyczące dystrybucji urządzeń. Sprzedaż mobilnych produktów Apple wzrosła o 25,6%, w czym kolosalną zasługę ma wypuszczony na rynek iPhone 6. Firma z Cupertino sprzedała łącznie 192,7 miliona smartfonów (153,4 miliona przed rokiem). Jeśli chodzi o smartfony z Androidem, sprzedano ich pięciokrotnie więcej - ponad miliard, co jest wzrostem o ponad 200 milionów w ciągu 12 miesięcy. Większość urządzeń wyprodukowały takie firmy jak Huawei, LG, ZTE, Xiaomi oraz Samsung. Microsoft w ciągu ostatniego roku sprzedał 34,9 miliona telefonów, zaś wyniki Blackberry nie zostały podane. Zarówno Microsoft, jak i Blackberry mogą w przyszłym roku osiągnąć lepsze rezultaty - ta pierwsza firma dzięki wprowadzeniu smartfonów z Windows 10, a druga szykuje na 2015 rok nową ofertę.