Android zdobywa coraz większą popularność

Najnowsze dane dotyczące podziału rynku smartfonów zwiastują zmianę na pozycji lidera. Android pnie się w górę zabierając rynek wszystkim swoim konkurentom, z ciągle dominującym systemem Apple'a włącznie.

Nowy raport dotyczący podziału rynku urządzeń mobilnych ze względu na system operacyjny potwierdza obserwowaną już od jakiegoś czasu tendencję. Analizę przeprowadziła firma Quantcast, która regularnie monitoruje rynek Ameryki Północnej.

Dane potwierdzają rosnącą dominację mobilnego systemu operacyjnego Google. Począwszy od listopada zeszłego roku Android stale i w szybkim tempie powiększa swój udział na rynku. Z sierpniowych danych wynika, że już 25% smartfonów na terenie USA i Kanady jest wyposażonych w ten system operacyny. Dzieje się to kosztem każdego z pozostałych dużych graczy.

Zobacz również:

  • Masz Samsunga Galaxy? Sprawdź, co czeka Cię po aktualizacji systemu [08.02.2023]
  • W Twoim iPhonie brakuje pamięci? Sprawdź, jak łatwo zwolnić miejsce na nowe zdjęcia i aplikacje

Najwięcej traci iOS. Rok temu Apple mógł się poszczycić prawie 70-procentowym udziałem swojego systemu na rynku smartfonów. Teraz stan ten zmniejszył się do 56% i utrzymuje tendencję spadkową. Najbliższe miesiące będą kluczowe dla Apple’a. Jeśli zaprezentowany w tym roku nowy model producenta, iPhone 4, nie odwróci tej tendencji firma może już na stałe stracić dominującą pozycję na rynku.

Względem Androida tracą także producenci innych mobilnych systemów operacyjnych. Popularny w Stanach RIM OS nieznacznie traci udziały i posiada teraz 9% rynku. Inne produkty, ujęte w zestawieniu zbiorczo, także notują spadek. Ich udział wynosi teraz 10%.

Niezależnie czy obecne dane zestawi się z zeszłym miesiącem, ostatnim kwartałem czy rokiem tendencje są bardzo podobne. We wszystkich zestawieniach rynek zdobywa jedynie Android, notujący prawie 19-procentowy wzrost od sierpnia zeszłego roku. W tym czasie iOS zanotował spadek o 11,4%, RIM OS o 1,6%, a reszta systemów operacyjnych o 5,7%.

W porównaniu do zeszłego miesiąca Android zdobył kolejne 2% rynku. iOS zahamował nieco spadek, który w tym okresie wyniósł jedynie 0,3%. RIM OS i reszta operatorów jest na minusie odpowiednio 0,6% i 1,1%.