Android żegna Flash Playera

Adobe oficjalnie zrezygnowało ze wspierania tej aplikacji dla Androida i wycofało Flash Playera ze sklepu Google Play.

Taką decyzję Adobe zapowiedziało już rok temu. Od tamtej pory firma wydawała jedynie krytyczne poprawki bezpieczeństwa dla tej wtyczki. Adobe nadal będzie dostarczać takie poprawki, ale tylko tym użytkownikom, którzy zdążyli zainstalować Flash Playera na swoich urządzeniach przed jego usunięciem z Google Play. Listę wspieranych urządzeń można znaleźć tutaj.

Google Android

Google Android

Ostatnim mobilnym systemem od Google, na którym można było znaleźć Flash Playera był Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Najnowszy Android 4.1 Jelly Bean nie jest już z nim kompatybilny. To, że Google również szykuje się do rozbratu z pluginem od Adobe można było zauważyć po kolejnych mobilnych wersjach przeglądarki Google Chrome.

Adobe decyzję o odejściu od Androida tłumaczy tym, że technologie Adobe AIR i HTML5 są znacznie lepszymi rozwiązaniami do tworzenia treści w przeglądarkach dla platform mobilnych niż Flash.

Wycofanie Flash Playera z Androida może przyczynić się do upowszechnienia i szybszego rozwoju HTML5, który do tej pory przebiegał dosyć wolno i ociężale. Pod tym względem mobilny system od Google upodabnia się do systemu iOS, któremu nigdy nie było po drodze z Flash Playerem.