Android zgarnął już ponad 80% rynku. Windows Phone: wzrost o 156%

W III kwartale 2013 roku spośród wszystkich dostarczonych na rynek smartfonów, 81% pracowało pod kontrolą Androida.

Firma analityczna International Data Corporation (IDC) udostępniła wyniki badania Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, które obejmuje III kwartał tego roku i ukazuje podział ogólnej liczby smartfonów dostarczonych na rynek ze względu na obsługujący je system.

Dowiadujemy się przede wszystkim, że obecnie wciąż rządzi Android, który dodatkowo po raz pierwszy w historii przekroczył 80-procentowy udział w rynku. Wszystkie zebrane dane przedstawia poniższa tabela:

Android zgarnął już ponad 80% rynku. Windows Phone: wzrost o 156%

Podział rynku smartfonów ze względu na system operacyjny

Jak widać, chociaż Android w porównaniu do III kwartału poprzedniego roku zasilił aż o 51,3% więcej smartfonów, to pod tym względem znacznie ustępuje systemowi Windows Phone, w którego przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostem wynoszącym aż 156%. Apple również sprzedało więcej iPhone'ów (o 25,6%), co jednak szło w parze ze spadkiem udziału w rynku (z 14,4% do 12,9%). No i BlackBerry: ogromny przegrany, który jako jedyny z czołówki dostarczył na rynek znacznie mniej smartfonów.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że badania te pokazują, ile smartfonów (z podziałem na systemy) zostało dostarczonych na rynek w III kwartale, a nie ile smartfonów zostało sprzedanych.