Android zhakowany przez niepiśmienne etiopskie dzieci

Organizacja One Laptop Per Child przeprowadziła w Etiopii bardzo interesujący eksperyment, w ramach którego, ku zaskoczeniu badaczy, dzieci, które nigdy na oczy nie widziały książki, złamały zabezpieczenia systemu Android.

Do interesującego eksperymentu w ramach projektu OLPC (One Laptop Per Child) wytypowano dwie odizolowane etiopskie wioski, w których dzieci nie potrafiły pisać, ani czytać oraz nie widziały nigdy na oczy słowa drukowanego, czy chociażby znaku drogowego. Pięć miesięcy temu pozostawiono w nich tablety Motorola Xoom z ładowarkami słonecznymi, które umieszczono w zaklejonych taśmą pudełkach (dzieci nie widziały też nigdy pudełka). Co istotne, nie dodano do nich żadnych "obrazkowych" instrukcji obsługi.

Jak etiopskie dzieciaki obeszły się z darowanym sprzętem? Zaskakująco!

- po czterech minutach jeden z tabletów został rozpakowany (przeprowadzający eksperyment zakładali raczej, że pudełka zostaną wykorzystane np. do gry w piłkę) i włączony

- po 5 dniach dzieci korzystały już z 47 różnych aplikacji dziennie

- po dwóch tygodniach dzieci śpiewały po angielsku piosenkę "ABC"

Co jednak najciekawsze, dzieci odkryły, że tablet ma wbudowany aparat, lecz jest on zablokowany. Po pięciu miesiącach...udało im się jednak złamać zabezpieczenia Androida i go włączyć!

"Jakiś idiota w naszej organizacji lub Media Lab wyłączył aparat, a one zorientowały się, że tablet ma aparat i zhakowały Androida" - powiedział Nicholas Negroponte, założyciel organizacji OLPC.

Dyskusja o tym czy tablety są dobre dla dzieci będzie trwała.