Androida można uruchomić nawet na kalkulatorze

Android jest mobilnym systemem operacyjnym. Jego pierwsze wersje pisane były z myślą o telefonach komórkowych, ale od kilku lat to oprogramowanie trafiło na wiele innych kategorii urządzeń elektronicznych. Zdolni programiści potrafią nawet uruchomić Androida na kalkulatorze.

Mobilny system operacyjny od Google pisany był od początku głównie z myślą o telefonach komórkowych. W późniejszym jego stadium rozwoju dodana została obsługa urządzeń ze znacznie większym ekranem dotykowym, czyli tabletów. Na tym się jednak nie skończyło.

Teraz specjalne wydania Androida można uruchomić też na telewizorach, set-top boksach oraz inteligentnych zegarkach. Niektórzy producenci korzystają z tego systemu w czytnikach z ekranem wykonanym z epapieru, co pozwala instalować na nich aplikacje do czytania ebooków.

Ponieważ system Android w jego podstawowej wersji jest otwarty, a jądro Linuksa na bazie którego jest zbudowany jest udostępniane jako open-source, wszyscy mogą bez żadnych przeszkód modyfikować ten system operacyjny.

Wielu programistów z całego świata zajmuje się modyfikowaniem Androida tak, by uruchomić ten system na najróżniejszych urządzeniach. Jednym z takich przykładów jest film prezentujący działanie Androida na kalkulatorze.

Android został uruchomiony na urządzeniu o nazwie Texas Instruments nSpire CX, czyli kalkulatorze który jest wyposażony w duży ekran i własne oprogramowanie. Fabrycznie jego możliwości nie są zbyt duże, ale urządzenie pozwala np. edytować dokumenty.

Pewien programista uruchomił na tym urządzeniu system operacyjny od Google. Nie jest to co prawda jego najnowsza wersja Android 5.0 Lollipop, a kilkuletni Android 1.6 Donut. Sam system jednak działa i pozwala nawet uruchomić prostą grę.

źródło: phonearena.com