Andy Rubin już nie będzie zajmował się Androidem

Andy Rubin, zwany "ojcem" Androida, odchodzi ze stanowiska szefa działu zajmującego się rozwojem tego najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie.

Andy Rubin to współzałożyciel niewielkiej firmy Android Inc. tworzącej oprogramowanie dla urządzeń mobilnych. W 2005 roku została ona zakupiona przez Google, zaś Rubin został szefem zespołu odpowiedzialnego za prace nad opartym na Linuksie systemem operacyjnym.

W 2008 roku na rynku zagościło pierwsze wydanie systemu Google Android, który potrzebował zaledwie kilku lat, aby zdominować rynek smartfonów. Co więcej, w czwartym kwartale poprzedniego roku pokonał również po raz pierwszy iPada, zaś jego czołowa pozycja na rynku tabletów powinna w obecnym roku (według firmy analitycznej IDC) się umocnić.

Wracając do Rubina, właśnie pojawiły się zaskakujące informacje na jego temat. Otóż Larry Page poinformował, że nie będzie on już piastował stanowiska szefa działu zajmującego się rozwojem Androida. Jego miejsce ma zająć Sundar Pichai, dotychczasowy szef działu zajmującego się rozwojem Chrome'a OS.

Page niestety nie wytłumaczył, dlaczego Rubin odszedł (a może został zmuszony do odejścia?) ze stanowiska. Wiadomo jednak, że nie żegna się z firmą, lecz zostanie zaangażowany w kolejny projekt. Spekuluje się, że może chodzić o Google Glass.

Co to może oznaczać?

Obecnie oczywiście nie wiadomo. Fakt, że jedna osoba będzie nadzorowała rozwój Chrome'a OS i Androida sugerować jednak może, że obie te platformy w przyszłości być może "zleją" się w jedną. Mam tylko nadzieję, że Sundar Pichai w przeciwieństwie do dotychczasowej przygody z Chrome OS, będzie się mógł w końcu pochwalić sukcesami.


Zobacz również