Angielski online: najlepsze słowniki


Kryteria oceny

Angielski online: najlepsze słowniki

Interfejs Wikisłownika oparto na klasycznym wystroju Wikipedii.

Oczywiście najważniejszym kryterium oceny był zasób słów. Im więcej, tym lepiej.

Same "gołe" słowa to tylko połowa każdego słownika. Bardzo ważne są także idiomy i przykłady zastosowania konkretnych słów/zwrotów w zdaniach - tak naprawdę dopiero dzięki nim uczymy się języka. Oczywiście nie sposób policzyć ile dokładnie idiomów i przykładów znajduje się w danym słowniku, a żaden z nich nie zdradza o sobie takich szczegółów. Dokonaliśmy więc wyrywkowej analizy dla popularnych czasowników (np. take, go, make itd.) i na tej podstawie każdemu ze słowników przyznaliśmy jeden, dwa lub trzy plusy. W podobny sposób sprawdziliśmy jak słowniki radzą sobie z czasownikami frazowymi (phrasal verbs). Warto tu nadmienić, że na ostateczną ocenę w tych kategoriach miała też wpływ łatwość znajdowania danego elementu w słowniku.

Sprawdziliśmy czy wszystkie testowane słowniki dają możliwość odsłuchania wymowy. Okazało się, że tak. W jednych zrealizowane jest to w ten sposób, że po kliknięciu odpowiedniego odnośnika (np. ikonki głośnika) następuje przekierowanie do popularnego słownika angielsko-angielskiego (patrz ramka "Słownik angielski po angielsku") i z głośnika czy słuchawek wydobywa się głos wypowiadający piękną angielszczyzną i z prawidłowym akcentem dane słowo. Pozostałe słowniki zdecydowały się na "własną" wymowę. Ponieważ nie zauważyliśmy, a raczej nie usłyszeliśmy między tymi rozwiązaniami żadnych różnic, punktowaliśmy je tak samo.

Angielski online: najlepsze słowniki

Ling.pl ma duży zasób słów, ale źle rozwiązano w nim wyświetlanie wyników. Strony sa bardzo długie i niewygodne w nawigacji.

Dla przeciętnego użytkownika dowolnego słownika bardzo istotne są różne dodatki. Na przykład, jeśli ktoś wybiera się na urlop, gdzie nie będzie miał dostępu do komputera, to będzie zapewne zainteresowany możliwością korzystania ze słownika przez telefon komórkowy (np. poprzez SMS-y). Użytkownik spędzający większość czasu przy komputerze na rozmowach przez Gadu-Gadu prawdopodobnie doceni możliwość tłumaczenia słówek bezpośrednio z poziomu tego komunikatora. Osoby nieznające angielskiego lub znające ten język bardzo słabo ucieszą się, jeśli jakiś słownik zaoferuje im możliwość całościowego tłumaczenia zawartości angielskojęzycznych stron WWW. Wiadomo, że takie tłumaczenia są najczęściej bardzo niedoskonałe, niekiedy wręcz śmieszne, ale nawet takie mogą choć w przybliżeniu dać pojęcie o tym, czemu jest poświęcona dana strona. Policzyliśmy ile dodatków oferuje każdy z testowanych słowników i przyznaliśmy im za to odpowiednią liczbę punktów.

Angielski online: najlepsze słowniki

Wygodny i przejrzysty interfejs serwisu leksyka.pl pozwala szybko zorientować się w zasobach

Na plus zaliczyliśmy także istnienie forum związanego ze słownikiem oraz estetyczny wygląd. To kryterium jest oczywiście subiektywne, więc przypisaliśmy mu niewielką wagę. Na koniec oceniliśmy łatwość obsługi (ergonomię), czyli sposób nawigacji i wyświetlania wyników, układ prezentowanych informacji na stronach itp. Chodziło o to, by premiować słowniki z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem, w którym nie można się pogubić i którego obsługa nikomu nie sprawi większych kłopotów.

Zwycięzca: Leksyka.pl

Zwycięzcą okazał się słownik Leksyka.pl. Jest on najlepszy pod względem zasobu słów (mówimy tu o płatnej jego wersji, która zawiera ponad 300 tys. słów), zawiera dużo słownictwa specjalistycznego, dużo dodatków i zwraca uwagę starannym doborem zespołu redakcyjnego (który jest złożony ze specjalistów z poszczególnych dziedzin wiedzy). Słownik ten jest ponadto bardzo łatwy w obsłudze i ma zdecydowanie najładniejszy, naszym zdaniem, wygląd.

Angielski online: najlepsze słowniki

Interfejs MEGAsłownika jest bardzo przejrzysty, wpisane słowo tłumaczone jest jednocześnie na wszystkie języki. Pomiędzy słownikami przełączamy się za pomocą wygodnych zakładek.

Zasłużone drugie miejsce zdobył MEGAsłownik. Ten rozwijający się w szybkim tempie projekt wyróżnia się prawie równie dużym zasobem słów jak Leksyka.pl oraz możliwością tłumaczenia słów przez Gadu-Gadu. Wpisanie słowa poprzedzonego oznaczeniem pary językowej (np. "ap" dla słownika angielsko-polskiego) i wysłanie do użytkownika nr 2705 da nam odpowiedź w postaci polskich odpowiedników szukanego słowa. Przykładowo, zapytanie ap home spowoduje przysłanie odpowiedzi z tlumaczeniami słowa home (dom, mieszkanie itd.).

Trzecie miejsce Ling.pl może niektórych zdziwić, jednak fakty mówią same za siebie: słownik ten ma znacznie mniejszy zasób słów niż Leksyka.pl i MEGAsłownik, mniej dodatków i dośc niewygodny interfejs (jak choćby te jego "długaśne" strony z wynikami).

Pozostałe słowniki wyraźnie odstają od tej trójki. W słowniku DICT niełatwo się poruszać, a wiele wyrażeń jest ukrytych i znalezienie ich wymaga sporej cierpliwości. Natomiast Wikisłownik zawiera dopiero 10 tys. haseł, czyli bardzo niewiele.

Nie tylko angielski...

Język angielski jest najpopularniejszy zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie. Dlatego nasz test dotyczy właśnie słowników języka angielskiego. Warto jednak wiedzieć, że większość z opisanych tu witryn oferuje pomoc w tłumaczeniu na inne języki. Leksyka.pl to także słownik polsko-niemiecki (ok. 45 tys. haseł), Ling.pl - niemiecki (70 tys.), francuski (150 tys.), hiszpański (40 tys.), włoski (ok. 34 tys.) i rosyjski (ok. 80 tys.). Prawdziwym rekordzistą jest MEGAsłownik, w którym znajdziemy hasła w języku niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i szwedzkim (po kilkadziesiąt tysięcy w każdym), a ponadto wersje beta słowników rosyjskiego, norweskiego, duńskiego, chorwackiego oraz ukraińskiego. Te ostatnie zawierają obecnie po kilka tysięcy słów.

Osobną kategorią jest oczywiście Wiktionary, czyli Wikisłownik, ponieważ z założenia ma on być słownikiem prawdziwie wielojęzycznym. Obejmuje on kilkadziesiąt języków, ale większość z nich zawiera jak na razie poniżej 500 haseł. Można więc powiedzieć, że projekt ten jest dopiero w fazie niemowlęcej.

Angielski online: najlepsze słowniki

Wyniki testów słowników online