Angielski online: najlepsze słowniki
-
- Mirosław Dworniczak,
- 07.07.2009, godz. 18:30
Dzięki internetowi możesz korzystać ze słowników zawsze i wszędzie, na urlopie i delegacji, w hotelu i na plaży. Wzięliśmy pod lupę popularne słowniki języka angielskiego i przeanalizowaliśmy ich zawartość oraz sposób obsługi. Przekonaj się, co mają do zaoferowania i który jest najlepszy.
Jeszcze niedawno słownik kojarzył się z grubą, często wielotomową księgą stojącą na półce. Od jakiegoś czasu wiele wydawnictw wypuszcza na rynek słowniki w wersji podwójnej - książkowej i elektronicznej (na płycie CD). Ale obecnie i takie rozwiązania stają się przeżytkiem, głównie ze względu na konieczność częstej aktualizacji.
Język to żywy twór. W dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z masowymi migracjami i przenikaniem się wielu kultur, rozwija się bardzo szybko. Dlatego naturalnym środowiskiem dla wszystkich słowników powinien być Internet.
Przetestowaliśmy pięć najpopularniejszych polsko-angielsko-polskich słowników online: Leksyka.pl, MEGAsłownik, Ling.pl, DICT oraz Wikisłownik. Wyniki prezentujemy poniżej.
Jaki powinien być słownik online?

Interfejs słownika DICT jest przejrzysty, choć forma strony wynikowej może budzić pewne wątpliwości.
Interfejs witryny słownikowej powinien być przejrzysty i wygodny w użyciu. Jest to w zasadzie truizm, ale wiele słowników online nie spełnia tego podstawowego wymogu.
Wyszukiwanie haseł musi być szybkie, a więc silnik słownika musi być efektywny. To w sumie najmniejszy problem. Odpowiednie mechanizmy zapewnia powszechnie dostępne oprogramowanie - np. duet MySQL i PHP. Wyzwaniem dla deweloperów jest więc nie tyle dobór odpowiednich narzędzi, co raczej optymalne zaprojektowanie całego systemu.
Istotną cechą słowników online są dodatki. Ograniczeniem jest tutaj tylko wyobraźnia projektantów. Możliwość integracji wyszukiwarki słów z przeglądarką (wtyczka, toolbar), instalowanie okienka słownika na własnej stronie WWW, hasła przez GG i/lub SMS - to tylko niektóre przykłady dodatków, które są już dostępne w dobrych słownikach sieciowych.

Lomgman
Longman Dictionary of Contemporary English
Słownik zawiera ponad 150 tys. haseł wraz z ponad milionem przykładów ich zastosowania w tekstach z książek i gazet. Co ciekawe, można w nim znaleźć wyróżnienie około 3 tys. słów, które są używane najczęściej w języku mówionym oraz pisanym. Jest to bardzo praktyczne.

Webster
Merriam-Webster jest sztandarowym słownikiem języka angielskiego w odmianie amerykańskiej. W wersji płatnej obejmuje prawie pół miliona słów, wersja bezpłatna jest objętościowo porównywalna ze słownikiem Longmana. Zawiera obszerne definicje słów, przykłady zdań, wymowę, "Słowo dnia", "Grę dnia", krzyżówki, całą masę interaktywnych gier językowych, a także specjalny dział dla dzieci.