Angielskie 5-latki będą się uczyły projektowania i programowania

Od przyszłego roku szkolnego angielskie pięciolatki będą się uczyły programowania. To jednak tylko jeden z elementów mających w przyszłości skutkować przygotowaniem fantastycznie wykształconej kadry.


W Polsce od wielu miesięcy trwa akcja "Ratuj maluchy", czyli ogólnopolski protest przeciwko reformie szkolnictwa zakładającej wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Oczywiście zarówno rodzice, jak i strona rządowa są w stanie przedstawić tutaj swoje racje, lecz portal nasz z pewnością nie jest odpowiednim miejscem do ich omawiania.

Wielkie zmiany w Anglii

Warto jednak na tym tle zaprezentować oferujący potężne zmiany w zakresie technologii, informatyki i matematyki nowy program nauczania, którym od przyszłego roku szkolnego zostaną objęte angielskie dzieci.

Podstawówka

Zakłada on, że począwszy od pięciolatków uczniowie podstawówek będą uczestniczyli w zajęciach, na których nauczą się projektowania, testowania i pisania oprogramowania oraz przechowywania i odzyskiwania danych. Zostaną też zapoznani z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem sieci, w tym zabezpieczeniem informacji prywatnych.

W zakresie zmian dotyczących matematyki już pięciolatki zaczną się uczyć ułamków, natomiast znajomość tabliczki mnożenia do 12 będzie obowiązywała nie jak obecnie jedenastolatki, ale dziewięciolatki. Ogólnie zajęcia z królowej nauk mają iść bardziej w kierunku rozwiązywania problemów i modelowania.

Szkoła średnia

Przechodząc do szkoły średniej dzieci będą posiadały wiedzę pozwalającą na wprowadzenie do ich nauki zaawansowanych technik projektowania (modelowanie matematyczne, inżynieria biologiczna). Ponadto do ich dyspozycji zostaną oddane drukarki przestrzenne, roboty i noże laserowe. Co więcej, będą się również uczyły montowania mikroprocesorów.

Cel: zapewnienie sukcesu brytyjskiej gospodarce w nadchodzących dekadach

Zmiany w systemie nauczania mają zdaniem ministra edukacji, Michaela Gove'a, pozwolić na przygotowanie uczniów posiadających umiejętności, których oczekują zarówno uczelnie, jak i firmy. Stawiając na nowoczesne technologie powinny zapewnić w przyszłości całej brytyjskiej gospodarce (opisane zmiany póki co dotyczą jedynie Anglii) zastrzyk młodej wspaniale wykwalifikowanej kadry.

__________________

Jak na tym tle wypadają nasze szkoły? Pewne światło rzuca tutaj tekst W podstawówce sprawdziany z informatyki bez komputera. Wszystko zaczyna się od "Pani Krysi"...


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: