Animacje z Toon Boom Studio

Firma Toon Boom wydała wersję beta pakietu Toon Boom Studio służącego do tworzenia animacji w formacie .SWF. Beta programu współracuje z systemami Mac OS, włącznie z OS X, natomiast Toon Boom Studio for Windows ma pojawić się w ciągu najbliższych tygodni.

Toon Boom Studio to firmowany przez USAnimation pakiet oprogramowania do tworzenia animacji i zapisywania jej w formacie SWF nadającym się do publikowania jej na stronach internetowych. Program wykorzystuje niektóre techniki dwuwymiarowej animacji klatkowej w tworzeniu filmów opartych na wektorowej technologii Flash oraz oferuje obsługę cyfrowego pióra i tabletu. Toon Boom Studio zaopatrzone jest także opcje 'onion skinning' i kontrolki oświetlenia, co umożliwia w prosty sposób rysować postacie w różnych pozycjach, a możliwość umieszczania grafiki dwuwymiarowej w przestrzeni 3D upraszcza tworzenie głębi i perspektywy. Toon Boom Studio wyposażone zostało także w obsługę wielu kamer i punktów widzenia oraz możliwość aplikowania zmian na całą warstwę, co eliminuje potrzebę osobnego 'tweeningu' każdego elementu.

Toon Boom Studio zaopatrzone zostało także w potężne narzędzie do synchronizacji ruchu warg, które analizuje ścieżkę dialogową i automatycznie opracowuje dla niej odpowiednie pozycje ust, co oszczędza niezmierne ilości czasu i energii podczas pracy nad tego typu projektami. Narzędzie synchronizacji uzupełnione jest o edytor dźwięków wyposażony m.in. w narzędzia do 'trimmingu' i synchronizacji klatek. Sceny stworzone w Toon Boom Studio można wyeksportować jako osobne grafiki, pojedyncze sekwencje animacji albo pełen film w formacie SWF lub QuickTime. Do pakietu można zaimportować natomiast pliki zapisane w formatach SWF, Illustrator, JPEG, GIF, Windows Bitmap, Windows Targa oraz WAV, AIFF i MP3. Toon Boom Studio kosztuje 299,40 USD, jeśli zamówienie zostanie złożone przed 17 czerwca 2001, natomiast regularna cena pakietu wynosi 499 USD. Program współpracuje z systemami Mac OS [włącznie z Mac OS X], a wersja dla Windows ma się pojawić w ciągu kilku tygodni.

www.toonboomstudio.com


Zobacz również