Anioł śmierci

Pamiętacie ''Leona zawodowca''? Francuski thriller o płatnym zabójcy, w którym obudziło się serce? Oto brytyjska odpowiedź na Leona - Jon. Też zawodowiec. I też budzi się w nim serce. Ale czy zwycięży?

Pamiętacie ''Leona zawodowca''? Francuski thriller o płatnym zabójcy, w którym obudziło się serce? Oto brytyjska odpowiedź na Leona - Jon. Też zawodowiec. I też budzi się w nim serce. Ale czy zwycięży?

Anioł śmierci jest debiutem Paula Sarossy'ego, a tytułową rolę gra Walijczyk, Andrew Howard. Jego twarz nie przypomina rysów Jeana Reno "Leona zawodowca". O nie! Jon grany przez Andrew Howarda naprawdę ma anielską twarz. Delikatną, miłą, niebudzącą strachu. Nikomu nie przyszłoby nawet do głowy, że może zarabiać na życie, zabijając torturując swoje ofiary. Robi to niejako mechanicznie, wypełniając polecenia swojego mocodawcy, który jest dla niego na przemian – szefem opiekunem. Jon to jego protegowany, podopieczny, narzędzie i zarazem ofiara. W zamian za bezwarunkowe wypełnianie najokrutniejszych poleceń dostaje pieniądze, utrzymanie, a nawet edukację.

"Rzecz dzieje się w Londynie – pięknie sfotografowanym, choć nierealnym, równie dalekim od pocztówkowego stereotypu i od codziennego doświadczenia jego mieszkańców. Londyn w "Aniele śmierci" został zawieszony w przestrzeni nasiąkniętej horrorem zbrodni i udekorowanej jej zaskakującą ornamentyką. Ludzie nie mają tu wpływu na swoje postępowanie, bo są pionkami w grze Losu. Śmierć krąży pomiędzy nimi, niczym szóstka pojawiająca się raz po raz na kostce gracza. Pojawia się i jest. A gra musi toczyć się dalej.

Anioł śmierci
Anioł śmierci
Anioł śmierci
Anioł śmierci
Jon musi więc spotkać swego szkolnego kolegę, Andy'ego, i musi zostać zaproszony do jego domu, by poznać tam jego żonę, Cathy. Jon–morderca musi w niej zobaczyć swoje nowe odbicie: Jona-anioła. I musi się w nim/niej zakochać! Ta miłość jest oczywiście niemożliwa. Odkryta dzięki niej nowa, nieużywana dotąd sfera psychiki Jona nie da szczęścia ani Cathy, ani jemu. Sprzeciwia się bowiem rozdaniu kart Losu. Anioł śmierci ma być posłuszny swemu sadystycznemu patronowi, nie wolno mu objawiać uczuć ani własnej woli. Miłość zostaje przeciwstawiona układowi pan–niewolnik. A niewolnik za wszelkie przejawy nieposłuszeństwa musi zostać ukarany. Więc niewolnik, obsadzony w roli diabła, musi zabić w sobie nowo narodzonego anioła. Okaleczyć siebie i tych, których pokochał. Bo ta miłość naprawdę była niemożliwa.

Anioł śmierci
Anioł śmierci
Anioł śmierci
Anioł śmierci
Ten wyrafinowany thriller z zaskakującą wirtuozerią balansuje na krawędzi strachu i seksualnej prowokacji. Jest gęsty od znaków, których rozwinięcie zależy od naszej wrażliwości i wiedzy o świecie. Jednych może więc trzymać po prostu w napięciu, innych chwyci za gardło i szarpnie tak mocno, że na chwilę zabraknie im powietrza.

To męski film. O życiu wśród demonów, o których otwarcie się nie mówi. O słabości pokrywanej pedanterią. O miękkości ukrywanej za twardą szczęką. Świat aniołów, które często obsadzane są w niechcianych rolach. Świat uczuć skazanych na niespełnienie. I poświęceń, o których nikt nie wie. Wcale się nie dziwię, że "Anioł śmierci" dostał tyle nagród na światowych festiwalach. Zasłużył na nie. Zasługuje także na naszą uwagę. I na to, by obejrzeć go w skupieniu, w dobrych technicznie warunkach kina domowego.

Bo jakość obrazu stanowi o wizualnym pięknie tego filmu i jego magicznym nastroju. Zanim Paul Sarossy chwyci nas za gardło, pozwoli nam napatrzyć się na wizyjnie piękny świat, w którym gra jest koniecznością, a nie wyborem. Na koniec przygotował dla nas ostatnią scenę. Nigdy nie da się jej zapomnieć.

Informacje

Aniol Śmierci (Mr In-Between) © 2001 Zoëfilm Ltd

Gatunek thriller

Czas 95 minut

Reżyseria Paul Sarossy

Scenariusz Peter Waddington na podstawie opowiadania Neila Crossa

Zdjęcia Haris Zambarloukos

Muzyka Jennie Muskett

Obsada Andrew Howard, Geraldine O'Rawe, David Calder, Saeed Jaffrey, Clive Russell, Andrew Tiernan, Mark Benton, Clint Dyer i inni

Kraj i rok produkcji Wlk. Brytania, 2001

Wydanie DVD

Dźwięk DTS angielski DD 5.1 angielskiDD 5.1 polski lektor

Napisy polskie

Obraz kolorowy

Format 1,78:1 panoramiczny, anamorficzny

Płyta jednostronna, dwuwarstwowa

<hr size=1 noshade>

Anioł śmierci
Tomasz Raczek

Krytyk filmowy i wydawca. Prowadzony przez niego Instytut Wydawniczy Latarnik wydaje książki poświęcone filmowi i mediom. Autor książek "Pies na telewizję", "Karuzela z madonnami" i "Karuzela z herosami". Z Zygmuntem Kałużyńskim stworzyli duet znany z telewizji, publikacji prasowych (Wprost) i książek: "Poławiacze pereł", "Perłowa ruletka" oraz pięciotomowego leksykonu filmowego na XXI wiek "Perły kina". Dyrektor ds. repertuaru filmowego Kina Domowego - Magazynu DVD.