Annodex - przełom w multimediach?

Australijska organizacja badawcza CSIRO (Commonwealth Scientific and Research Organization) intensywnie pracuje nad nowym multimedialnym formatem, który może zmienić sposób korzystania z plików audio oraz wideo. W ramach projektu o nazwie Continuous Media Web powstaje format zwany Annodex.

Projekt Continuous Media Web, w ramach którego powstaje format Annodex, ma w swoim założeniu zmienić sposób korzystania z mediów strumieniowych i plików zawierających muzykę oraz filmy. Nowy sposób dostępu opiera się na metodzie przeglądania stron internetowych i przemieszczania się pomiędzy nimi przy pomocy odnośników. Każdy plik z muzyką lub filmem zostanie zaopatrzony w specjalny plik nawigacyjny oznaczony jako index.anx (na wzór pliku startowej strony internetowej - index.html), z pomocą którego będzie możliwy dostęp bezpośrednio do poszukiwanego fragmentu (np. konkretnej sceny z filmu, bądź fragmentu prelekcji w formacie audio). Plik ten poza odnośnikami dostarczy również informacji o zawartości każdego z nich. Oznacza to w praktyce, iż nie będziemy już musieli pobierać całego pliku audio lub wideo, aby otrzymać dostęp do interesującego nas fragmentu. Dodatkowo specjaliści z CSIRO obiecują odpowiednie oprogramowanie do odczytywania.

Annodex od kuchni

Do stworzenia pliku zawierającego odnośniki wykorzystywany jest metajęzyk XML i opierający się na nim język CMML (Continuous Media Markup Language). W kwestii wykorzystywanych w Annodexie kodeków zdecydowano się na rozwiązanie oferowane przez organizację Xiph.Org. Oferuje ona kodek audio o nazwie Ogg Vorbis (największy konkurent MP3) oraz kodek wideo o nazwie Ogg Theora. Dlaczego nie zdecydowano się na najpopularniejszy obecnie format MP3? Pierwszy i chyba najważniejszy powód to konieczność płacenia opłat licencyjnych na rzecz posiadaczy patentu formatu MP3: firm Thompson Multimedia oraz Fraunhofer Gesellschaft. Zestaw kodeków autorstwa Xiph.Org jest udostępniany bezpłatnie na zasadzie licencji Open Source. Druga i niezwykle ważna przyczyna to kwestia kompresji oferowanej przez kodek Ogg Vobis. Jest ona dziesięciokrotnie wyższa niż w przypadku formatu MP3. Skutkuje to mniejszymi rozmiarami pliku przy zachowaniu wysokiej jakości. Format audio obsługiwany przez Annodex to MPEG. CSIRO prowadzi właśnie intensywne prace badawcze nad poprawieniem kompatybilności formatów oraz planuje konsultacje z autorami kodeków Ogg Vorbis oraz Ogg Theora.

Premiera wkrótce

Annodex w akcji będziemy mogli zobaczyć już na początku przyszłego roku, kiedy to ukaże się bezpłatna przeglądarka dla systemów Mac OS X. Do tej pory również powinny ukazać się odpowiednie wersje programu przeznaczone dla systemów Windows oraz Linux. Użytkownik przeglądarki będzie miał dostęp do specjalnego serwera organizacji CSIRO, na którym będzie mógł sprawdzić działanie nowej technologii.

Więcej informacji:

http://www.annodex.net


Zobacz również