Anonimowe surfowanie

Freedom - nowy produkt kanadyjskiej firmy programistycznej - zapewnia zachowanie całkowitej anonimowości podczas korzystania z Internetu.

Firma Zero-Knowledge Systems z Montrealu zaprezentowała oprogramowanie pozwalające na całkowicie anonimowe korzystanie z Internetu. System zwany Freedom (Wolność) za pomocą specjalnych mechanizmów programowych umożliwia zachowanie prywatności podczas serfowania.

Freedom uniemożliwia pobieranie informacji o użytkowniku sieci, łącznie z danymi na temat tego, jakie witryny najczęściej on odwiedza i w jakiej części świata znajduje się komputer, z którego korzysta. Dzięki oprogramowaniu użytkownicy nie będą musieli obawiać się, że ktoś śledzi ich "kroki" w sieci. Nie grozi im też zasypywanie materiałami reklamowymi przez firmy, które pozyskały informacje o nich właśnie za pomocą Internetu.

Śledzenie sieciowej aktywności internautów jest powszechnie uprawianym procederem. Działania użytkowników sieci monitorują dostawcy Internetu, administratorzy różnych stron WWW np. za pomocą technologii "cookies". Powszechna jest też konieczność wypełniania różnych formularzy osobowych, gdy chcemy korzystać z niektórych zasobów internetowych. Tak uzyskane bazy danych o internautach są często przekazywane firmom reklamowym, które uzyskują lepsze rozeznanie na temat tego, czego poszukują użytkownicy w sieci, jakie adresy najczęściej odwiedzają i jakie produkty czy usługi ich najbardziej interesują.

Wiecej informacji: www.news.com