Anonymous: kim są i czego chcą? - Technokracja odc.11

Z założenia powinno być tak, że jak siedząc sobie w naszym domowym zaciszu, za pomocą naszego komputera włamiemy się na stronę FBI, to już następnego dnia agenci zapukają do naszych drzwi, a my kończymy w kajdankach. Grupa Anonymous, pokazała, że czasami sprawy mogą się potoczyć inaczej. Czy włamywanie się na rządowe strony, nagłaśnianie tego i w konsekwencji wyciąganie ludzi na ulicę to już cyberterroryzm? O Anonimowych i ich działaniach w nowym odcinku Technokracji. Zapraszamy!

O Anonimowych zrobiło się głośno w zasadzie kilka tygodniu temu. W naszym kraju stało się to za sprawą zamieszania o ACTA. Grupa ludzi występująca pod tą nazwą zaatakowała najważniejsze strony internetowe organów polskiego rządu, trochę tam mieszając, ale na szczęście nie czyniąc większych szkód. Chociaż sama grupa istnieje od dawna, to właśnie ostatnio stała się ona "popularna" - na świecie, a zwłaszcza w USA przy okazji zamknięcia serwisu Megaupload, kiedy to Anonimowi zaatakowali miedzy innymi strony Departamentu Sprawiedliwości czy FBI. Oczywiście na tym nie poprzestali, i w dalszym ciągu pojawiają się w Sieci informacje o nowych akcjach Anonimowych. Nie wszystkie są jednak racjonalne, a kilka z nich wydało nam się zupełnie nietrafionych, np. Black March.

W pierwszej części najnowszego odcinka zastanawiamy się kim są właściwie Anonimowi i czy ich nazwa jest adekwatna do stanu faktycznego, oraz czy my, inni użytkownicy Internetu także możemy tacy być. Czy to co robią członkowie grupy Anonymous to "działalność społeczna" mająca na celu sprawić "by żyło się lepiej" czy może jest to już cyberterroryzm, który w przyszłości bardzo nam wszystkim zaszkodzi? Staramy się również odpowiedzieć na pytanie czy to co się ostatnio dzieje to nadal jest ich sprawka czy może społeczeństwa, które co raz częściej się z nimi utożsamia i naśladuje.

Zobacz również:

  • Elon Musk wyśmiewa groźby Anonymous
  • Prezes Apple spotka się z prezydentem USA. Chodzi o CSAM?

W drugiej części rozmawiamy już o konkretnych akcjach, które Anonimowi przeprowadzili w Sieci. Zastanawiamy się czy są one słuszne, czy mogą coś zmienić, a także czy są do końca bezpieczne czy może niosą ze sobą jakieś zagrożenie. A jaka jest przyszłość Anonymous? Nie dadzą się złapać i będą działać dalej? Czy może wszyscy zostaną wtrąceni do więzienia, ale pałeczkę po nich przejmą inni, również anonimowi.

Gorąco zapraszamy do oglądania co komentowania co Wy o tym myślicie. Czy wszyscy jesteśmy w jakiś sposób anonimowi? Czy to co oni robią jest odzwierciedleniem tego, czego chcą społeczeństwa na świecie?