Antigua legalnie ostoją piratów... Internetowych

Antigua, jedna z wysp na Morzu Karaibskim, po raz kolejny w swojej historii obcuje z piractwem. Tym razem nie ma on jednak nic wspólnego z rabusiami statków, ale z wygranym procesem o wykorzystywanie własności intelektualnej.

Sprawa zaczęła się kiedy USA zbanowało na swoim terytorium internetowe kasyna z siedzibą na wyspie Antigua. Dzielni wyspiarze wystąpili więc na drogę sądową przeciwko Stanom Zjednoczonym i.. Wygrali.

World Trade Court przyznał wyspie rację w sporze i wyznaczył rekompensatę w wysokości 21 milionów dolarów. Nie zostanie ona jednak przekazana rządowi. Antigua ma natomiast prawo do bezkarnego wykorzystania własności intelektualnej USA na tę kwotę. W skrócie, mogą oni bezkarnie wspierać u siebie np. piractwo komputerowe.

Zobacz również:

  • Huawei znalazło sposób na obejście obostrzeń rządu USA?

Niestety jest też i druga strona medalu. Antigua musi się bowiem porozumieć z USA co do wyceny danych dóbr intelektualnych tak, aby nie przekroczyć wyznaczonej puli. Taka sytuacja mogłaby bowiem bardzo skomplikować sprawę na niekorzyść odważnych wyspiarzy.