Antychiński rootkit atakuje Windows

W Sieci pojawił się nowy złośliwy program, ukrywający się w animacji ośmieszającej chińskich sportowców - informuje firma McAfee. Specjaliści spodziewają się, że wraz ze zbliżaniem się terminu rozpoczęcia olimpiady w Pekinie w Internecie będzie pojawiało się coraz więcej takich "szkodników".

Najnowsze zagrożenia ma postać rozsyłanej e-mailem animacji we Flashu, której tematem są nieudane wyczyny chińskich sportowców. Film nie jest specjalnie zabawny, ale to nie jego jedyna wada - otóż podczas jego odtwarzania w systemie Windows instalowany jest rootkit, wyposażony m.in. w funkcję przechwytywania wszystkich znaków wprowadzanych za pomocą klawiatury. A to oznacza, że "szkodnik" może posłużyć np. do wykradania haseł dostępu do serwisów internetowych.

"Internetowi przestępcy chętnie korzystają z ogólnego zainteresowania użytkowników olimpiadą w Pekinie oraz zaognioną sytuacją w Tybecie. Spodziewamy się, że takich incydentów będziemy w najbliższym czasie odnotowywać coraz więcej" - komentuje Dave Marcus, specjalista z działającego w ramach McAfee zespołu Avert.


Zobacz również