Antypiracki "Lodowiec"

100 tys. zarekwirowanych płyt z pirackimi filmami i grami oraz 18 aresztowań - to efekty antypirackiej operacji Glacier (lodowiec), przeprowadzonej w Hong Kongu przez policję i urzędników celnych w asyście przedstawicieli organizacji MPAA.

W ramach operacji policja przeprowadziła jednocześnie przeszukania w 10 różnych mieszkaniach i firmach. Podczas nich zabezpieczono ponad 100 tys. nagranych już płyt DVD i CD, a także ponad 100 nagrywarek, które - jak poinformowała policja - pracowały 24 godziny na dobę. Przedstawiciele MPAA szacują, że przy ich pomocy przestępcy byli w stanie nielegalnie wyprodukować nawet 11,5 mln płyt z filmami i grami rocznie.

I choć powyższe liczby wydają się imponujące, to przedstawiciele MPAA mówią, że nie jest była to największa operacja antypiracka przeprowadzona w tym roku w Azji. Tylko w ubiegłym tygodniu podczas przeszukania w fabryce pirackich płyt w mieście Guangzhou w Chinach zabezpieczono ponad milion nielegalnych CD i DVD, zaś w maju, w Hong Kongu, w dwóch pirackich fabrykach zarekwirowano ponad 500 nagrywarek CD i DVD.

Piraci zatrzymani w tym tygodniu w Hong Kongu mogą zostać skazani maksymalnie na 4 lata więzienia oraz grzywnę.

MPAA szacuje, że w tym roku działalność piratów sprawi, że tylko w Azji przemysł filmowy poniesie straty sięgające 900 mln USD.


Zobacz również