"Antypirackie" karty flash

Koncern SanDisk zaprezentował nowy typ pamięci flash - TrustedFlash. Najważniejszą innowacją w nowych kartach jest wyposażenie ich we wbudowany system ochrony praw autorskich (DRM), dzięki któremu zapisanych na kartach materiałów multimedialnych - muzyki, gier czy filmów - nie będzie można nielegalnie kopiować.

Przedstawiciele SanDisk zapowiadają, że pierwsze karty TrustedFlash pojawią się na rynku pod koniec bieżącego roku - wśród nich znajdą się nośniki w formacie SD (SecureDigital), miniSD oraz microSD. Największą zaletą nowych kart ma być fakt, iż użytkownicy będą z nich mogli korzystać w wielu różnych urządzeniach (dzięki temu, że system DRM wbudowany jest w kartę) - niemożliwe będzie tylko skopiowanie ich zawartości.

Karta TrustedFlash

Karta TrustedFlash

Wiadomo już, że opracowanym przez SanDisk formatem zainteresowane są m.in. wytwórnie fonograficzne - podczas wczorajszej konferencji prasowej przedstawiciele firmy Virgin Records zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku do sprzedaży trafi najnowszy album grupy The Rolling Stones "A Bigger Bang" zapisany właśnie na karcie TrustedFlash (oficjalna premiera płyty odbyła się na początku września). Płyta na karcie kosztować ma ok. 40 USD.

SanDisk zaprezentował wczoraj także moduł pamięci flash z systemem TrustedFlash o pojemności 4 GB, przeznaczony do montażu w urządzeniach przenośnych - np. telefonach komórkowych, odtwarzaczach audio i wideo oraz urządzeniach GPS.


Zobacz również