Antypirackie porozumienie Rosji i USA

Właściciele rosyjskiego serwisu muzycznego AllofMP3.com, oskarżani przez zachodnie koncerny fonograficzne o promowanie piractwa, nie mogą już dłużej czuć się bezpieczni. Władze rosyjskie zgodziły się bowiem na żądania zamknięcia witryny wysuwane przez rząd amerykański. Zwiększenie nacisku na poszanowanie własności intelektualnej w Rosji było jednym z warunków przyjęcia tego kraju do Światowej Organizacji Handlu.

Porozumienie dwustronne pomiędzy USA a Rosją o przyjęciu tej ostatniej do WTO zostało podpisane 19 listopada. Moskwa zobowiązała się w nim m.in. do:

- zwalczania piractwa optycznych nośników danych

- walki z piractwem internetowym

- uszczelnienia granic państwa celem zapobiegania dystrybucji nielegalnych kopii nośników

- wprowadzenia zmian w prawie, przewidujących odpowiedzialność karną za piractwo

- dostosowania prawa do przepisów WTO (Porozumienie w sprawie Handlowych Aspektów Własności Intelektualnej).

Dokument podsumowujący owe ustalenia przytacza AllofMP3.com jako przykład serwisu umożliwiającego nielegalną dystrybucję muzyki i innych materiałów chronionych prawem autorskim.

Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość serwisu, wielokrotnie krytykowanego przez organizacje ochrony praw autorskich (np. IFPI) oraz branżę fonograficzną i oskarżanego o naruszanie przepisów. Warto bowiem przypomnieć, iż w serwisie tym koszt pobrania jednego utworu liczony jest w centach (dziesięciokrotnie mniej niż np. w iTunes). Do tej pory przedstawiciele AllofMP3.com na zarzuty o bezprawną dystrybucję muzyki odpowiadali, iż serwis działa zgodnie z literą prawa Federacji Rosyjskiej i nie ugną się pod presją zachodnich koncernów. Czyżby mieli się w zamian ugiąć pod presją Kremla?

AllofMP3.com - czytaj więcej

O kontrowersjach wokół AllfoMP3.com informowaliśmy na łamach PC World Komputer Online wielokrotnie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma artykułami poświęconymi rosyjskiemu serwisowi:

@ "AllofMP3.com - piraci w przebraniu?"

@ "AllofMP3.com 'aresztowany'?"

@ "Duńczycy blokują AllofMP3.com"