Antypirackie psy w Polsce

Lucky i Flo - dwa psy rasy labrador, które zyskały już rozgłos na świecie dzięki swoim umiejętnościom tropienia płyt CD i DVD, przylatują w odwiedziny do Polski. W naszym kraju znalazły się we wtorek, 6 listopada, a już dziś będą głównymi "atrakcjami" pokazu w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Lucky i Flo to dwa czarne labradory, które w ramach programu opracowanego przez brytyjską organizację Federation Against Copyright Theft oraz firmę FedEx i brytyjski Urząd Celny wyszkolono do wykrywania poliwęglanu - substancji wykorzystywanej do produkcji płyt CD i DVD - bądź innych chemikaliów wykorzystywanych w tym procesie. Umiejętność tę wykorzystano do walki z piractwem filmowym - psy sprawdzały przesyłki w centrach logistycznych firmy FedEx i szukały niezadeklarowanych (czyli zwykle pirackich) płyt.

W marcu br. psy znalazły się w Malezji - tamtejsze Ministestwo Handlu Wewnętrznego i Spraw Konsumenckich wspólnie z MPA (Motion Pictures Association) ogłosiły rozpoczęcie operacji antypirackiej o kryptonimie Double Trouble (podwójny kłopot) której celem była walka ze zorganizowanymi grupami zajmującymi się obrotem nielegalnie skopiowanych płyt DVD. Operacja Double Trouble początkowo miała trwać miesiąc, jednak wydłużono ją do pięciu miesięcy. W czasie akcji psy wykazały się wysoką skutecznością - z ich pomocą policja zatrzymała 26 osób, zajęła 1,88 mln. pirackich płyt i przejęła mienie wartości 6 milionów dolarów. Malezyjskie gangi przemytnicze odczuły to tak boleśnie, że wyznaczyły nagrody za głowy labradorów.

Rząd Malezji przyznał im potem odznaczenia w uznaniu ich zasług w walce z piractwem i postanowił sformować własną "psią" jednostkę do walki z piratami.

Po zakończeniu misji w Malezji psy odwiedziły Amerykę Północną. Lucky i Flo były tam bohaterkami wielu reportaży telewizyjnych i artykułów prasowych; zostały nawet przyjęte przez burmistrza Nowego Jorku, Michaela Bloomberga.

Zakład Kynologii CSP Legionowo mieści się w podwarszawskich Sułkowicach. Początek pokazu z udziałem Lucky i Flo zaplanowano na godzinę 12:00.

Więcej informacji: Centrum Szkolenia Policji


Zobacz również