Antypodsłuchowa komórka

Wkrótce specjalnie zmodyfikowane telefony, wyposażone w tzw. crypto-chip, będą umożliwiały kodowanie rozmów.

Rozmowa przez telefon komórkowy stanie się bezpieczniejsza niż kiedykolwiek. Do tego mają się przyczynić specjalnie zmodyfikowane telefony, wyposażone w tzw. crypto-chip. System, opracowany przez niemiecką firmę Rohde & Schwarz, ma zapewnić pełne zabezpieczenie przed podsłuchem rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe. Firma liczy na to, że jej ofertą zainteresują się politycy, biznesmeni oraz służby bezpieczeństwa - czyli każdy, komu zależy na dyskrecji.

Urządzenie opracowane przez Rohde & Schwarz ma używać kombinacji asymetrycznego kodowania 1024-bitowego oraz symetrycznego 128-bitowego. Jak mówi rzecznik firmy, Stefan Böttinger, ma to uniemożliwić wszelkie próby podsłuchania rozmów. By nawiązać połączenie kodowane, wystarczy wybrać numer i wcisnąć przycisk oznaczony jako "crypto". Do połączenie zostało zrealizowane, osoba, do której dzwonimy, musi również mieć odpowiedni aparat.

Jednym z pierwszych urządzeń umożliwiających kodowanie rozmów będzie zmodyfikowana wersja telefonu Siemens S35i - TopSec GSM. Urządzenie jest dwuzakresowe (obsługuje dwie częstotliwości GSM - 900 i 1800 MHz). Można z niego więc korzystać praktycznie na całym świecie. Telefon ma kosztować ok. 2,5 tys. USD.

Według Stefana Böttingera oferta firmy jest skierowana przede wszystkim do biznesmenów i polityków - wśród nich Rohde & Schwarz spodziewa się znaleźć najwięcej klientów. Analitycy rynku jednak sceptycznie oceniają tę propozycję. "Nie do końca rozumiem, do czego potrzebne jest dodatkowe kodowanie połączeń" - mówi Michelle de Lussanet z Forrest Research. - "Przecież standard GSM ma wbudowany system szyfrowania. A poza tym w wielu krajach operatorzy telefonii komórkowej mają obowiązek umożliwić policji podsłuchiwanie rozmów podejrzanych".

Z ostatnią sugestią zgadza się również rzecznik Rohde & Schwarz: "Naszym klientom będziemy dostarczali listę krajów, w których można korzystać z kodowania". Niestety, nie był w stanie powiedzieć, ile krajów znajdzie się na niej.


Zobacz również