Antywirus z Redmond - publiczna beta

Microsoft udostępnił do publicznych testów wersję beta swojego oprogramowania antywirusowego Forefront Client Security, rzucając tym samym rękawicę firmom od lat przodującym na tym polu, takim jak Symantec, czy McAfee.

Do tej pory oprogramowanie testowało kilkuset wybranych klientów koncernu, natomiast od wtorku każdy może pobrać testową wersję beta ze stron producenta. Finalnej wersji Forefront Client Security należy spodziewać się w połowie przyszłego roku, czyli sześć miesięcy później, niż zapowiadano rok temu. Program przeznaczony jest przede wszystkim dla użytkowników korporacyjnych.

Oprogramowanie Forefront Client Security jest kompilacją dwóch produktów przejętych przez koncern: oprogramowania antywirusowego firmy GeCAD przejętej w połowie 2003 roku (pisaliśmy o tym w artykule "Antywirus od Microsoftu?") oraz narzędzia do wykrywania i usuwania oprogramowania typu spyware uzyskanego po wchłonięciu w grudniu 2004 firmy Giant Company Software (więcej w artykule "Microsoft kontra szpiedzy").

Póki co Microsoft nie podał żadnych konkretów, jeżeli chodzi o cenę oprogramowania, lecz należy sądzić, że powinno ono być tańsze od produktów konkurencji (koncern liczy, że niższa cena przyciągnie nowych klientów). Produkt nie posiada natomiast żadnych innowacyjnych technologii, których nie posiadałaby konkurencja, natomiast koncern liczy także na pewną rzeszę użytkowników, którzy będą chcieli posiadać oprogramowanie od jednego producenta i tym samym zrezygnują z produktów Symateka, McAfee i innych.

Oczekuje się, że w grudniu pojawią się wersje serwerowe Forefront. Będą one wymagały rocznej subskrypcji na użytkowników, a ceny będą wynosić odpowiednio 12,60 USD za użytkownika Forefront Security for Exchange Server przy 250 licencjach oraz 5,88 USD za użytkownika Forefront Security for SharePoint.

Microsoft Forefront Client Security.