Antywirusowe procesory Intela

Po AMD i Transmecie z kolei Intel wyposażył swoje procesory w technologię NX bit, która w połączeniu z systemem operacyjnym Windows XP zwiększa ochronę antywirusową komputera.

W wydaniu Intela NX bit nazywa się XD-bit. Wszystkie modele układów Intela z literą J w nazwie będą obsługiwały technologię zabezpieczeń kontrolującą wykonywanie kodu programów. Układy pojawią się w sklepach już w najbliższych tygodniach.

Wspomniany bit pozwala procesorowi na zabezpieczanie obszarów pamięci, w których weryfikowany jest kod aplikacji, a następnie podejmowana jest decyzja, czy może zostać wykonany, czy też nie. Jeśli robak lub wirus będzie usiłował dodać swój kod w buforze, procesor zatrzyma jego wykonywanie. Intel zdecydował się wprowadzić technologię XD we wszystkich segmentach procesorów. Już wcześniej funkcję tę dodano do układów serwerowych i przeznaczonych do pracy w stacjach roboczych, teraz przyszedł czas na biurkowe procesory oraz układy mobilne. Pierwsze z nich trafiają właśnie do sklepów, a procesory do urządzeń przenośnych będą dostępne nieco później, bo na początku 2005 roku.

Obecnie Intel dostarcza swoim kooperantom układy Celeron D 340J, D335J, 330J i 325J. Nie powinny być droższe od wcześniejszych wersji bez tej funkcji. Warto dodać, że tylko Celerony D wyposażone w podstawkę LGA775 obsługują XD bit. Dodatkowo, aby skorzystać z antywirusowej funkcji, trzeba mieć płytę główną z BIOS-em przystosowanym do jej obsługi oraz system operacyjny Windows XP z uaktualnieniem Service Pack 2.

Jak wiadomo, NX bit zastosowano już wiele miesięcy temu w procesorach AMD 64 i Opteron oraz w układach firmy Transmeta. Pierwszy procesor Intela z technologią XD - serwerowe Itanium - wprowadzono na rynek już w 2001 roku.

Więcej: http://www.intel.com


Zobacz również