Antywirusowy kombajn

Firma G-Data Software przygotowała dziewiąte wydanie antywirusowego skanera AntiVirenKit. Pakiet składa się z wersji do Windows 95/98, NT Workstation i DOS (ostatnia działa w trybie wsadowym lub z interfejsem graficznym).

Firma G-Data Software przygotowała dziewiąte wydanie antywirusowego skanera AntiVirenKit. Pakiet składa się z wersji do Windows 95/98, NT Workstation i DOS (ostatnia działa w trybie wsadowym lub z interfejsem graficznym).

Jak informuje producent, program rozpoznaje ponad 46000 wirusów. Istnieje możliwość automatycznego usuwania wirusów lub zarażonych plików. AntiVirenKit zabezpiecza spakowane archiwa danych (pliki ZIP, ARJ, RAR, LHA itp.), a także makra wielu aplikacji (np. Word, Excel, Fox Pro).

Antywirusowy kombajn

Graficzny interfejs AntiVirenKita w wersji Windows 95/98.

Opracowany w języku polskim interfejs programu (w wersji do środowisk Windows 95/98/NT) jest podobny do klienta pocztowego Microsoft Outlook. Pasek narzędzi z lewej strony okna pozwala szybko wybrać tryb pracy programu. Możliwa jest analiza natychmiastowa, periodyczna, aktualizacja bazy wirusów przez Internet. Opcjonalny, działający w tle strażnik monitoruje wszystkie operacje zapisu na dysku. Jeśli wykryje obecność wirusa (np. w zbiorze pobranym z Internetu), automatycznie blokuje dostęp do zainfekowanego pliku. Zbiory zarażone wirusami, które nie mogą być usunięte, są umieszczane w zaszyfrowanej postaci w folderze Kwarantanna.

W trybie analizy referencyjnej program zlicza sumy kontrolne plików i porównuje je z wynikami uzyskanymi podczas następnego skanowania zasobów. Niezgodność sum oznacza przypuszczalne zakażenie określonego pliku. Dostępna jest również możliwość analizy heurystycznej, która umożliwi wykrycie noweych mutacji wirusów na podstawie kodu używanego w tego rodzaju programach. Wszystkie operacje wykonywane przez program mogą być protokołowane w plikach tekstowych, które można przeglądać i drukować z poziomu AntiVirenKita. Ponadto użytkownik ustala czynności, jakie są wykonywane w przypadku wykrycia wirusa. Opcja analizy periodycznej pozwala określić dokładne terminy skanowania dysków (lub wybranych katalogów) bądź odstępy czasu, w których program ponawia operację sprawdzania zasobów. W planowaniu analizy pomaga dołączony asystent.

Podczas instalacji AntiVirenKit proponuje utworzenie dyskietki startowej, która umożliwia bezpieczne wczytanie systemu, gdy zainfekowany zostanie sektor startowy twardego dysku. Podobnie jak poprzednie wersje, program został wyposażony w leksykon obejmujący fachową terminologię i opisy 6500 najczęściej spotykanych wirusów. System pomocy i instrukcja obsługi są po polsku, co ułatwia mało zaawansowanym użytkownikom zapoznanie się z problematyką wirusów komputerowych. Dodatkowym udogodnieniem dla zarejestro- wanych użytkowników jest bezpłatna infolinia producenta, dzięki której można uzyskać informacje dotyczące wirusów i sposobów ich zwalczania.

Program można kupić w trzech wariantach. W wersji podstawowej do pakietu dołączona jest jednokrotna aktualizacja bazy wirusów przez Internet. Serwis profesjonalny obejmuje całoroczny abonament w postaci 12 aktualizacji (internetowych), serwis specjalny zaś - 52 aktualizacje i 6 płyt CD-ROM przesyłanych do klienta w ciągu roku. Aktualizację można zainicjować bezpośrednio z okna AntiVirenKit.