Antywirusy

Klasyczny program antywirusowy już dawno przestał być wystarczającym zabezpieczeniem komputera. Wciąż jest jednak niezbędny.


Klasyczny program antywirusowy już dawno przestał być wystarczającym zabezpieczeniem komputera. Wciąż jest jednak niezbędny.

Wirusy plikowe i dyskowe, makrowirusy atakujące dokumenty pakietu Office straciły nieco znaczenia na rzecz coraz sprytniejszych robaków sieciowych, potrafiących zainfekować komputery na całym świecie w przeciągu kilkunastu minut (sic!). Niezbędnym dodatkiem do typowego antywirusa jest więc moduł skanujący pocztę elektroniczną, zapora sieciowa chroniąca przed atakami krakerów i działalnością koni trojańskich. Przyda się także program usuwający moduły szpiegowskie, chroniący poufne informacje, blokujący irytujące elementy stron WWW (np. reklamy typu pop-up).

Większość nowych programów antywirusowych zawiera przynajmniej część wymienionych wyżej narzędzi. Nie można też zapominać o klasycznej ochronie antywirusowej. Zaskakująco wiele szkód wyrządzają wciąż stare, typowe wirusy plikowe, takie jak chociażby CIH/Czernobyl. Kluczowe znaczenie ma automatyczna aktualizacja oprogramowania antywirusowego przez Internet. Ataki robaków internetowych o globalnym zasięgu zmuszają producentów antywirusów do skrócenia czasu reakcji na nowe zagrożenia. Szczepionki likwidujące nowe typy wirusów tworzy się obecnie zaledwie w kilka godzin, a automatyczne, codzienne aktualizacje oprogramowania przez Internet są już ogólnie przyjętym standardem. Niektórzy producenci mówią nawet o aktualizacji cogodzinnej!

Program antywirusowy to dzisiaj tylko część systemu ochrony komputera przed atakiem. Zapewniającą dodatkową ochronę zaporę sieciową można kupić w pakiecie z antywirusem lub wybrać jeden z bezpłatnych programów.

Najlepszy - AntiVirenKit 2004

Antywirusy
AntiVirenKit 2004 firmy G DATA korzysta z dwóch niezależnych silników antywirusowych, czemu zawdzięcza dużą dokładność w wykrywania zagrożeń. Wiąże się z tym używanie przez AntiVirenKit 2004 dwóch, oddzielnych baz wirusów, ich aktualizacja (codzienna!) przez Internet nie jest jednak kłopotliwa. Jedynym zgrzytem może być konieczność rejestracji zakupionego produktu za pomocą tradycyjnej poczty.

AntiVirenKit 2004 zawiera moduł ochrony poczty elektronicznej, współpracujący z takimi klientami e-mail, jak Outlook, Outlook Express, Exchange, Pegasus czy Eudora. Rozpoznaje wirusy na podstawie bazy sygnatur, ale też przy użyciu analizy heurystycznej, umożliwiającej wykrycie nawet nieznanych dotąd zagrożeń. AntiVirenKit wyposażono również w moduł ochrony przed dialerami, zmorą internautów łączących się z siecią za pomocą modemu. Dodatkowo wszyscy zarejestrowani użytkownicy programu mają prawo do bezpłatnej pomocy technicznej. Program ma, oczywiście, polską wersję językową, a korzystanie z niego nie jest trudne. AntiVirenKit 2004 będzie odpowiedni nawet dla początkujących.

Ciekawostką jest obecność w programie do Windows... Linuksa! System oparty na Linuksie pojawi się, gdy użyjesz CD z AnitVirenKit 2004 jako krążka bootującego. Wraz z nim włączy się skaner antywirusowy, przydatny, gdy system operacyjny przestał się uruchamiać, a podejrzewasz, że został zainfekowany.

AntiVirenKit 2004 to produkt samodzielny, niedostępny w zestawie np. z zaporą sieciową. Użytkownik decydujący się na AVK 2004, a korzystający z Internetu, powienien dodatkowo rozważyć instalację domowej zapory sieciowej, nawet którejś z bezpłatnych.

Informacje G DATA,http://www.gdata.pl

tel. (94) 3729650

Cena 160 zł

Oryginalny - mks_vir 2004 (wersja domowa)

Antywirusy
Bodaj najbardziej znany nad Wisłą program antywirusowy, stale rozwijany od 1987 roku. Pierwsze wersje, przeznaczone do systemu DOS, chroniły wczesne pecety przed wirusami plikowymi przenoszonymi na 5-calowych dyskietkach. Obecnie mks_vir to nowoczesny antywirus, odpowiedni do ochrony komputera przed współczesnymi zagrożeniami: zawiera skaner na żądanie, monitor antywirusowy stale nadzorujący uruchamiane i zapisywane pliki, moduł ochrony poczty elektronicznej.

Laboratorium antywirusowe firmy mks szybko reaguje na nowe zagrożenia, szczepionka pojawia się z reguły już w kilka godzin po pojawieniu się nowego wirusa, a użytkownik, jeśli tylko ma dostęp do Internetu, jest natychmiast informowany o dostępnych uaktualnieniach mks_vir. Zarejestrowani użytkownicy programu mogą nawet przesyłać do laboratorium antywirusowego firmy mks próbki podejrzanych plików, przyczyniając się tym samym do wykrywania nowych zagrożeń. Obecnie co prawda największym zagrożeniem są błyskawiczne, obejmujące cały świat ataki robaków internetowych, a nie epidemie lokalnych wirusów, ale szybki, stały dostęp do centrum antywirusowego w naszym kraju wciąż jest istotny. Program mks_vir ma opinię aplikacji dla zaawansowanych użytkowników. Niezupełnie tak jest, bo w najnowszej wersji interfejs programu został uproszczony i obsługa mks_vir nie powinna nikomu sprawić kłopotu. Aktualizacje bazy wirusów są w pełni automatyczne, a dodatkową zachętą do zakupu mks_vir może być doskonały podręcznik obsługi, nie tylko opisujący przebieg instalacji i funkcje programu, ale też zapoznający początkującego użytkownika z problematyką wirusów komputerowych i rodzajami obecnych zagrożeń.

Informacje mks,http://www.mks.com.pl

tel. (22) 3313380

Cena 175 zł

Tani - Kaspersky Anti-Vrius Home Ed.

Antywirusy
Produkty firmy Kaspersky od lat uznawane są za jedne z najdokładniejszych programów antywirusowych na świecie. Są to jednak rozwiązania dość kosztowne, a także stosunkowo mało przyjazne dla początkującego użytkownika. Zmienił to program Anti-Virus Home Edition, przeznaczony specjalnie do prywatnego, domowego użytku, a jednocześnie wykorzystujący technologię "dużego" antywirusa firmy Kaspersky. Przy tym jest to jeden z najtańszych, jeśli nie najtańszy w ogóle z komercyjnych produktów antywirusowych dostępnych na naszym rynku. Roczna jednostanowiskowa licencja kosztuje niecałe 85 zł, ale można także wybrać licencję 3-miesięczną w cenie 28 zł.

Kaspersky Anti-Virus Home Edition jest przeznaczony do użytku domowego, ale to nie znaczy, że stanowi gorsze zabezpieczenie od swojego "dużego" rodzeństwa. Program oferuje skaner antywirusowy z możliwością planowania zadań, stały nadzór przy użyciu monitora kontrolującego operacje wykonywane w systemie, ochronę poczty elektronicznej, niezależną od używanego programu pocztowego. Program został również wyposażony w specjalny moduł ochrony przed wirusami skryptowymi. Oczywiście sprawdza również zawartość plików skompresowanych, nie tylko w formacie ZIP, ale też RAR, ARJ i CAB, oferuje też opcję automatycznej aktualizacji bazy wirusów przez Internet.

Interfejs programu został przygotowany specjalnie z myślą o mniej zaawansowanych użytkownikach. Poziom ochrony można ustawić za pomocą pojedycznego suwaka, wybierając maksymalną ochronę, największą wydajność lub pewien kompromis pomiędzy tymi dwoma opcjami.

Informacje Kaspersky Lab,http://www.kaspersky.pl

tel. (34) 3681814

Cena 85 zł