Antywirusy na MACA - Norton AntiVirus 9.0, McAfee Virex 7.2.1

Od wielu lat wirusy komputerowe stanowią ogromny problem dla użytkowników systemu Windows. Robaki i wirusy rozprzestrzeniają się poprzez Internet, uniemożliwiając normalną pracę i powodując utratę danych. Na szczęście Macintoshe są w dużej mierze odporne na to zagrożenie, co nie oznacza, że można pominąć zabezpieczenia komputera.

Od wielu lat wirusy komputerowe stanowią ogromny problem dla użytkowników systemu Windows. Robaki i wirusy rozprzestrzeniają się poprzez Internet, uniemożliwiając normalną pracę i powodując utratę danych. Na szczęście Macintoshe są w dużej mierze odporne na to zagrożenie, co nie oznacza, że można pominąć zabezpieczenia komputera.

Według danych zebranych pod koniec sierpnia 2003 roku, okazało się, że wirusy działające na Macintoshu praktycznie nie istnieją. W bazach danych producentów oprogramowania antywirusowego znajdują się informacje o około 25 wirusach, z których żaden nie wpływa jednak na działanie Mac OS-a X.

Można by się więc zastanawiać, jaki jest cel inwestowania w program, którego zadaniem jest usuwanie z komputera czegoś, co praktycznie nie istnieje. Należy jednak uwzględnić pewien dość istotny fakt - niektóre wirusy ze świata Windows są zapisane w makrach MS Worda lub Excela. Choć oba te programy zapewniają pewne zabezpieczenia przed uruchomieniem złośliwego kodu, użytkownik nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że jego komputer jest bezpieczny.

Po drugie, coraz więcej wirusów i robaków jest rozsyłanych poprzez pocztę elektroniczną. Oznacza to, że nawet użytkownicy Maców są w pewien sposób skazani na kontakt z wirusami przeznaczonymi dla systemu Windows. Na szczęście pomocny tu będzie program antywirusowy, który może automatycznie skanować pocztę przychodzącą i usuwać niepożądane wiadomości, dzięki czemu można uniknąć przypadkowego przesłania wirusa do osoby korzystającej z bardziej zagrożonej platformy.

Nie należy jednak zaniedbywać ochrony komputera i danych. Obecnie nie ma praktycznie żadnych wirusów na Macintosha, ale sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Rosnąca popularność Mac OS-a X może zachęcić hakerów do próby zmierzenia się z nową platformą. Z tej właśnie przyczyny Apple udostępnia za darmo program Virex każdemu posiadaczowi konta .Mac.

Antywirusy na MACA - Norton AntiVirus 9.0, McAfee Virex 7.2.1

Norton AntiVirus 9.0

Oba testowane programy działają w podobny sposób. Skanowanie systemu i dysków twardych może być wykonywane automatycznie po uruchomieniu komputera lub ręcznie, poprzez kliknięcie odpowiedniej ikonki. Użytkownik może również przeciągnąć wybrany plik lub teczkę z plikami na ikonę aplikacji, co spowoduje zbadanie zawartości i poinformowanie o istniejących wirusach. Dostępne jest także menu kontekstowe, które pozwala szybko wybrać dysk lub teczkę do skanowania.

Dużą zaletą aplikacji firmy Norton jest możliwość automatycznego skanowania wszystkich plików i załączników, jakie odebrano poprzez programy pocztowe Apple Mail i MS Entourage. W obu aplikacjach możliwe jest badanie archiwów spakowanych nawet za pomocą dość egzotycznych narzędzi.

Aktualizacje informacji o wirusach są udostępniane co najmniej raz w miesiącu. W razie potrzeby dodatkowe poprawki mogą pojawiać się nawet częściej. Należy pamiętać o regularnym pobieraniu takich plików, gdyż jest to praktycznie jedyna metoda gwarantująca zachowanie czystości systemu.

Pewną wadą programu Virex jest konieczność aktualizacji bazy danych wirusów przez administratora systemu, gdyż zwyczajni użytkownicy nie mają odpowiednich uprawnień. Ponieważ dla każdego z nich tworzone są oddzielne preferencje, przygotowanie wspólnych zabezpieczeń systemowych dla wszystkich użytkowników może wymagać poświęcenia dodatkowego czasu i wysiłku. Co ciekawe, Virex można uruchomić również poprzez wiersz poleceń w Terminalu.

Norton AntiVirus 9 można zainstalować w systemach Mac OS 9 i OS X, natomiast Virex 7 działa już tylko w systemie OS X. Aby przyspieszyć trochę działanie tego programu, wystarczy po uruchomieniu ukryć go.

Podsumowując, wydaje się, że Norton AntiVirus będzie lepszym wyborem dla większości użytkowników Maców dzięki dużej integracji z programami pocztowymi. Posiadacze kont .Mac z pewnością zdecydują się na program Virex, który w ich przypadku jest dostępny za darmo. Zainstalowanie jednej z tych aplikacji pozwoli się w dużej mierze zabezpieczyć przed utratą danych spowodowaną działaniem wirusa.

produkt: Norton AntiVirus 9.0

producent: Symantec,http://www.symantec.pl

cena brutto: 364 zł

konkurenci: brak

kontakt: Symantec,http://www.symantec.pl

produkt: Virex 7.2.1

producent: Network Associates,http://www.nai.com

cena brutto: Za darmo dla użytkowników kont .Mac

konkurenci: brak

kontakt: Network Associates,http://www.nai.com

Norton AntiVirus 9.0

Za:

Skuteczność działania,integracja z systemem, wygodny interfejs.

Przeciw:

Brak.

Virex 7.2.1

Za:

Skuteczność działania, wygodny interfejs.

Przeciw:

Dość niska wydajność.