Antywqu...acze do Windows - drobne narzędzia, błyskawiczne porady, a efekt ogromny!

Drobne sztuczki, niewielkie narzędzia, zaś efekt ogromny. Przedstawiamy dwadzieścia błyskawicznych porad, które znacznie ułatwiają pracę w Windows XP i Viście. W ten sposób oduczysz swój system irytujących zachowań - błyskawicznie i bez skomplikowanych instrukcji.


Antywqu...acze do Windows - drobne narzędzia, błyskawiczne porady, a efekt ogromny!

Koniec z uciążliwościami w Windows - za to większa skuteczność i wygoda użytkowania. Za pomocą naszych drobnych, za to bardzo przydatnych porad bez trudu dostosujesz środowisko Windows XP lub Vistę do własnych potrzeb. W ten sposób oduczysz swój system irytujących zachowań - błyskawicznie i bez skomplikowanych instrukcji.

Każda porada jest poparta miniaturowym narzędziem. Za pomocą tych programów wyposażysz mysz i klawiaturę w nowe funkcje, które ułatwią ci codzienną pracę z komputerem. Zastosowanie jednej rady nie zajmie ci więcej niż minutę. Jeśli nie podano inaczej, poszczególne narzędzia zamyka się, klikając prawym przyciskiem ich ikonę w obszarze powiadomień (zasobnik systemowy obok zegara na pasku zadań) i wskazując polecenie Exit. Większość prezentowanych narzędzi jest po angielsku, jednak do ich obsługi nie jest wymagana znajomość tego języka.

Tajne sztuczki z użyciem myszy

Windows to środowisko z graficznym interfejsem użytkownika, który powinien być obsługiwany przede wszystkim za pomocą myszy. Mimo tej wytycznej system nie daje się obsługiwać nazbyt łatwo. Zaoszczędź swój czas i nerwy. Gdy skorzystasz z poniższych rad, mysz stanie się optymalnym narzędziem pracy.

Przewijanie okna pod kursorem

Co wkurza? Gdy poruszysz kółkiem myszy, Windows przewija domyślnie zawartość okna lub jego elementu, w którym znajduje się kursor klawiatury. W trakcie pracy bardzo często nie wiadomo, które jest to okno lub który jego element. Dlatego przewijana jest przeważnie zawartość niewłaściwego okna. Wówczas trzeba klikać jeszcze raz, aby na nowo definiować aktywne okno. Znacznie lepiej byłoby, gdyby Windows przewijał zawsze to okno, w którym jest umieszczony kursor myszy.

Jak temu zaradzić? Gdzie zawodzą domyślne ustawienia systemu, pomaga nasze narzędzie pcwHoverWheel . Uruchom je (najlepiej z uprawnieniami administratora), a nowa ikona w obszarze powiadomień zasygnalizuje jego aktywność.

Aby wypróbować działanie programu, przywołaj kilka różnych aplikacji (np. Eksplorator, Word i Firefox), umieszczając ich okna obok siebie. W każdym z tych okien powinien być widoczny pasek przewijania. Umieść kursor myszy nad oknem, które nie jest na pierwszym planie i poruszaj kółkiem myszy.

Minimalizowanie wszystkich okien

Co wkurza? Często potrzeba spojrzeć na pulpit, aby przywołać jakiś plik lub aplikację. Tymczasem drogę zastępuje stos otwartych okien. Minimalizowanie z osobna każdego okna jest nadzwyczaj czasochłonne.

Jak temu zaradzić? Za pomocą skrótu klawiszowego [Windows D] zminimalizujesz za jednym zamachem wszystkie okna. Gdy użyjesz go ponownie, przywrócisz pierwotny wymiar okien. Narzędzie ClickToDesktop pozwoli robić to samo błyskawicznie za pomocą myszy. Po uruchomieniu go wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy wolny skrawek pulpitu lub środek górnej krawędzi ekranu. Kolejne kliknięcie pulpitu odtworzy wszystkie okna.

Nieumyślne zamykanie okien

Antywqu...acze do Windows - drobne narzędzia, błyskawiczne porady, a efekt ogromny!

Ochrona przed omyłkowym kliknięciem - programem GoneIn60s możesz przywrócić niechcąco zamknięte okna.

Co wkurza? Każdą aplikację i każde okno Eksploratora można zamknąć, klikając przycisk X w prawym, górnym narożniku okna. Jest on umieszczony tuż koło przycisku Maksymalizuj, więc nietrudno o pomyłkowe zamknięcie okna. Czasami tuż po kliknięciu zauważasz, że usunąłeś niewłaściwe okno. Jednak wtedy już za późno.

Jak temu zaradzić? Abyś nigdy więcej nie borykał się ze skutkami omyłkowo zamkniętego okna, możesz skorzystać z narzędzia GoneIn60s. Gdy je uruchomisz, będzie przechwytywało każde kliknięcie przycisku X. Potem ukryje dane okno, lecz zamknie je bezpowrotnie dopiero po upływie 60 sekund. Gdy popełnisz błąd, kliknij ikonę Gone In 60 s prawym przyciskiem myszy (znajduje się w obszarze powiadomień), po czym wskaż omyłkowo zamknięte okno.

Utrwalenie ikon na pulpicie

Co wkurza? Poświęciłeś sporo czasu, aby uporządkować swoje ikony na pulpicie. Ustawiłeś je ściśle wedle swoich upodobań. Jednak w trakcie przesuwania okien zdarza ci się kliknąć ikonę zamiast paska tytułu, a wówczas niechcąco przemieścisz ją.

Jak temu zaradzić? Ikony mają pozostać na wyznaczonych miejscach. Narzędzie DeskLock przytwierdzi je na stałe do pulpitu. Przywołaj je dwukrotnym kliknięciem. Ikona w obszarze powiadomień będzie sygnalizowała, że działa. Od tej pory próby przesuwania ikon będą bezskuteczne.

DeskLock blokuje domyślnie menu podręczne ikon przywoływane prawym przyciskiem myszy. Aby je przywrócić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w obszarze powiadomień, wskaż polecenie Settings i usuń zaznaczenie pola wyboru Disable right mouse button.

Ścieżka w oknie otwierania/zapisywania

Co wkurza? Chcesz przywołać lub zachować plik, korzystając z okna Otwórz lub Zapisz jako. Jednak za każdym razem musisz przedostać się wieloma kliknięciami myszy do żądanego folderu źródłowego bądź docelowego, mimo iż jest otwarty np. tuż obok w oknie Eksploratora.

Jak temu zaradzić? Możesz przenosić ścieżkę z jednego okna do drugiego za pomocą polecenia Wyślij do okna w menu podręcznym. Potrzebne ci do tego rozszerzenie powłoki SendToDialogWindow. Rozpakuj zawartość archiwum do katalogu, w którym mogą pozostać na dłużej. Przywołaj skrypt SendToDialogWindow_Setup.vbs z uprawnieniami administratora. W Viście musisz wyłączyć tymczasowo Kontrolę konta użytkownika. Zrobisz to w aplecie Konta użytkowników w Panelu sterowania. Gdy otworzysz okno Otwórz lub Zapisz jako, przeniesiesz doń ścieżkę folderu, klikając jego ikonę prawym przyciskiem i wskazując polecenie Wyślij do okna. Gdy zechcesz pozbyć się nowego polecenia z menu podręcznego, kliknij dwukrotnie ikonę pliku SendToDialogWindow_Setup.vbs.

Zawsze pod ręką

Możesz zainicjować automatyczne uruchamianie się narzędzi zaprezentowanych w tym artykule. Jednak nie bądź zbyt pazerny. Każdy z tych programów pochłania zasoby systemowe (ok. 5 MB pamięci RAM) i opóźnia rozruch systemu. Wybierz zatem tylko te mini-programy, które naprawdę są ci nieustannie potrzebne.

Automatyczne wczytywanie programów wraz z systemem nie jest trudne. Po skopiowaniu pliku EXE żądanej aplikacji do folderu, w którym może zostać na stałe, kliknij go prawym przyciskiem myszy i przeciągnij na przycisk Start. Przytrzymując nadal naciśnięty przycisk myszy rozwiń menu Wszystkie programy | Autostart, upuść tu plik (zwalniając przycisk myszy) i wybierz polecenie Utwórz skróty tutaj.

Gdy zechcesz cofnąć automatyczny start programu, przejdź do wspomnianego menu, kliknij zbędny wpis prawym przyciskiem myszy i potwierdź poleceniem Usuń.

Opisana metoda nie działa z Klasycznym menu Start. Jeśli jest włączone w twoim systemie, kliknij prawym przyciskiem myszy wolny skrawek paska zadań i wskaż polecenie Właściwości. Przeskocz na kartę Menu Start i zaznacz opcję Menu Start. Potwierdź przyciskiem OK. Po umieszczeniu żądanych programów w gałęzi Autostart możesz w ten sam sposób przywrócić poprzedni wygląd menu.

Okno zawsze na wierzchu

Co wkurza? Mimo iż w trakcie pracy przy komputerze jest otwartych przeważnie kilka okien, większość użytkowników ma swoje główne okno (u jednego jest to np. Word, a u innego Firefox), które powinno być na pierwszym planie. Tymczasem często jest przykryte innymi oknami.

Jak temu zaradzić? Miniaturowe narzędzie OnTop potrafi przypiąć okno na wierzch pozostałych aplikacji. Gdy uruchomisz ten program, zmieni się kursor myszy. Kliknij nim żądane okno, a pozostanie na pierwszym planie. Aby to cofnąć, przywołaj narzędzie raz jeszcze i ponownie kliknij okno.

Aby OnTop był zawsze pod ręką, warto umieścić go na pasku szybkiego uruchamiania. Jeśli nie ma go na pasku zadań, kliknij prawym przyciskiem wolny skrawek paska zadań i wskaż Paski narzędzi | Szybkie uruchamianie. Teraz kliknij prawym przyciskiem wolne miejsce na pasku szybkiego uruchamiania i wybierz Otwórz folder. Skopiuj plik Ontop.exe do tegoż folderu. Zabroń modyfikowania paska zadań, klikając prawym przyciskiem i wskazując polecenie Zablokuj pasek zadań.

Zamykanie programów i okien

Co wkurza? Niekiedy Windows i aplikacje bywają bardzo niesforne. Nie można zamknąć programu, i cały system zacina się, bo ten pochłania wszystkie zasoby.

Jak temu zaradzić? Drobne narzędzie Kill zamknie każde okno, które klikniesz. Aby mieć je zawsze pod ręką, umieść na pasku szybkiego uruchamiania (patrz wyżej). Chcąc zamknąć krnąbrny program, przywołaj Kill z uprawnieniami administratora (w Viście polecenie Uruchom jako admninistrator w menu podręcznym) i kliknij żądane okno. Jeśli to nie pomoże, powtórz tę czynność, przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl]. Uwaga - kliknięcie paska zadań spowoduje zamknięcie systemu Windows.

Przemieszczanie do wiersza poleceń

Co wkurza? We wszystkich wersjach Windows oprócz Visty można było przeciągać pliki i foldery dp okna wiersza poleceń. Okazuje się to przydatne szczególnie wtedy, gdy chcesz pracować w oknie CMD z użyciem myszy. W Viście brakuje tej funkcji (powróci jednak w Windows 7).

Jak temu zaradzić? Narzędzie DropCommand usuwa opisane niedociągnięcie. Po uruchomieniu go dwukrotnym kliknięciem myszy pojawi się w obszarze powiadomień. Teraz możesz przeciągać pliki i foldery z naciśniętym lewym przyciskiem myszy do okna CMD chociażby po to, aby szybciej i wygodniej uzupełniać wpisywane fragmenty poleceń.

Szybkie przeskakiwanie między aplikacjami

Co wkurza? Skrót klawiszowy [Alt Tab] pozwala błyskawicznie przeskakiwać z jednej aplikacji do innej. Jeśli jednak pracujesz przeważnie z użyciem myszy, sięganie do klawiatury tylko w tym celu może okazać się niewygodne.

Jak temu zaradzić? Przywołaj narzędzie AltEdge. Przysuń kursor myszy do lewej krawędzi ekranu, a wówczas pojawi się okno wyboru aplikacji. Dopóki nie odsuniesz kursora, narzędzie będzie po kolei zaznaczać zadania widniejące w tym oknie. Gdy odsuniesz kursor, zostanie przywołana zaznaczona w danej chwili aplikacja.