Apache Geronimo zgodny z J2EE 1.4!

Zaledwie dwanaście minut przez rozpoczęciem prowadzonej przez Geira Magnussona prezentacji poświeconej Apache Geronimo, serwer ten pomyślnie przeszedł pakiet testów TCK (Test Compatibility Kit) na zgodność ze specyfikacją J2EE (Java 2 Enterprise Edition). Prezentacja odbyła się podczas konferencji JavaOne.

Więcej o Apache Geronimo w artykule "Geronimo - kolejny 'wolny' Apacz". Wczoraj serwer ten przeszedł pomyślnie testy zgodności z J2EE 1.4. Aż 22 miesiące trwało ukończenie tych prac i, jak mówi członek grupy, "miejmy nadzieję, że nikt inny nie będzie musiał kolejny raz przez to wszystko przechodzić".

Pomyślne ukończenie testów otwiera już prostą drogę do uzyskania pełnej certyfikacji. Geronimo ma szansę stać się trzecim, poważnym serwerem aplikacji, udostępnianym na zasadach licencji open-source, a na dodatek wspierany przez tak wielkie firmy, jak IBM, BEA, czy Apache (czytaj więcej w "IBM wspiera Geronimo").

Następnym, już zainicjowanym, krokiem w kierunku pełnej certyfikacji, jest przejście przez tzw. "non testable assertions" - zbiór warunków, których nie da się sprawdzić programowo (za pomocą kodu), ale które każdy serwer aplikacji musi je zaliczyć.

"To kolejny krok milowy w kierunku finalnej wersji 1.0" - powiedział Dain Sundstrom - "Teraz pora na dopracowanie narzędzi". Wersja finalna pojawi się, kiedy tylko zespół rozwijający Geronimo uzna, że jest on już odpowiednio przyjazny użytkownikowi i kompletny.

Bardzo liberalne licencjonowanie przez fundację Apache może spowodować poważne zamieszanie na rynku rozwiązań biznesowych J2EE. Dochodzi do tego jeszcze wsparcie ze strony dużych koncernów, co na pewno spowoduje szybszy i stabilniejszy rozwój Geronimo. Na jego bazie będzie można budować własne rozwiązania i należy się spodziewać, że wielu może porzucić swoje dotychczasowe rozwiązania i budować nowe na bazie serwera Apache Foundation.

Więcej informacji


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: