Apache Geronimo zgodny z Java EE 5

Serwer aplikacji Geronimo - rozwijany pod skrzydłami Apache Software Foundation - przeszedł pomyślnie wszystkie testy zgodności z najnowszą specyfikacją biznesowej odmiany Javy - Java Enterprise Edition 5.0 (JEE 5). Jest to kolejny istotny sukces projektu, który już niedługo powinien udostępnić finalną wersję 2.0 serwera Apache Geronimo.

Udostępniana właśnie wersja 2.0 M6-RC1 pomyślnie zakończyła wszystkie testy z zestawu Java EE 5.0 Certification Test Kit. Oznacza to, że aplikacje napisane w zgodzie z tą specyfikacją powinny bez problemu uruchomić się i pracować na serwerze Apache Geronimo. Więcej o platformie aplikacji biznesowych Java EE można przeczytać między innymi w artykule "Nadchodzi rewolucja w biznesowej Javie".

Wśród innych nowości użytkownicy znajdą między innymi rozszerzenia konsoli administracyjnej pozwalające na przeglądanie loaderów klas (classloaders), obiektów MBean, czy też drzewa JNDI. Oprócz tego serwer zyskał dodatkowe możliwości klastrowania, i uruchamiania wielu jego instancji z jednego obrazu na dysku.

Najnowsze wersje testowe, które przeszły testy certyfikacyjne pobrać można z tymczasowej witryny dla wersji M6-RC1, lecz niedługo powinna się ona także pojawić w oficjalnym dziale downloads. Finalnej wersji 2.0 użytkownicy mogą się spodziewać pod koniec bieżącego miesiąca, lub na początku przyszłego. Pozostały jeszcze testy wydajnościowe, optymalizacja i wyczyszczenie zawartości serwera oraz usprawnienie używania i instalowania (deployment) aplikacji.

Oficjalna informacja.

Witryna projektu.