Apache dominuje

Bezpłatne oprogramowanie serwerowe wypiera płatne rozwiązania, w tym Microsoft IIS i Netscape Enterprise.

Zajmująca się badaniem Internetu firma analityczna Netcraft opublikowała wyniki badań dotyczących wykorzystywanych na świecie systemów serwerowych. W lutym było ich o ponad milion więcej niż w styczniu.

Najpopularniejszy jest darmowy Apache - wynika z badań Netcraftu. Wykorzystuje go już prawie 60% witryn. W lutym br. pod kontrolą tego systemu działało prawie 17 mln serwerów. Na drugim miejscu znajduje się produkt giganta z Redmond - Microsoft IIS. Jego światowy udział w rynku serwerów od wielu miesięcy powoli, ale stale spada na rzecz bezpłatnego rywala. W styczniu IIS obsługiwał prawie 6 mln komputerów, ale w lutym już o prawie 2% mniej. Nieznacznie stracił na popularności także Netscape Enterprise - pod jego kontrolą na całym świecie pracuje ponad półtora miliona serwerów. Prawie milion serwerów korzysta z oprogramowania WebLogic. Dalej na liście znajdują się systemy: Zeus, Rapidsite, thttpd, tigershark, AOLserver i WebSitePro.

Zobacz również:

  • Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Jak podkreślają analitycy firmy Netcraft, systemy linuksowe (w tym Apache) najpopularniejsze są w Japonii oraz w Niemczech. Na tych rynkach wyprzedziły one rozwiązania Microsoftu już w czerwcu ubiegłego roku. Produkt Microsoftu jest natomiast popularny na rynkach krajów anglojęzycznych. W Stanach Zjednoczonych i Wlk. Brytanii wykorzystuje go ponad 55% firm i organizacji.

Z kolei aż 75% światowych serwerów zapewniających bezpieczne połączenia (secure servers) działa w zaledwie czterech państwach: USA, Wlk. Brytanii, Kanadzie i Australii. Oznacza to, że większość światowego e-biznesu jest skupiona właśnie w tych krajach.

Więcej informacji: www.netcraft.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: