Aparat cyfrowy rejestrujący 50-gigapikselowe zdjęcia? Proszę bardzo!

Naukowcy z agencji rządowej DARPA przedstawili aparat cyfrowy, który w przyszłości pozwalać będzie na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości...50 gigapikseli!

Agencja rządowa DARPA, czyli Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, pokazywała już w przeszłości wiele niesamowitych konstrukcji takich jak chociażby opisywany przez nas kilka miesięcy temu robot "Cheetah", który potrafi biec z prędkością 29 kilometrów na godzinę.

Obecnie przedstawiła wyniki kolejnego niesamowitego projektu, czyli aparat cyfrowy AWARE-2, który zbudowany został przy wykorzystaniu 98 malutkich 14-megapikselowych aparatów. Urządzenie to zbierając informacje z każdego z nich i łącząc je w całość (trwa to niespełna 0,1 sekundy) potrafi wykonać zdjęcie w rekordowej rozdzielczości przekraczającej miliard pikseli. Naukowcy obiecują, że po dodaniu większej liczby mikroaparatów wartość ta może zostać zwiększona nawet do 50 gigapikseli!

AWARE-2 ma postać skrzynki o wymiarach 75 x 50 x 50 cm i wadze 45 kilogramów, w której wnętrzu, obok całej niezbędnej elektroniki, zainstalowano również 10-kilogramową optykę (kulista soczewka o średnicy 6 centymetrów). Zdaniem naukowców z czasem uda im się jednak znacząco zmniejszyć gabaryty urządzenia (chodzi przede wszystkim o wspomnianą elektronikę).

Do czego może przydać się to urządzenia? Np. do budowania systemów bezpieczeństwa, które będą mogły na danym obszarze niesamowicie dokładnie monitorować tłum składający się z tysięcy ludzi.