Aparat i kamera na wakacje

Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi wyjazdy z mnóstwem sprzętu foto-video w podróżnych torbach. Jego wybór powinien być przemyślany, tak aby korzystanie ze sprzętu było przyjemnością, a nie drogą przez mękę. Wiele miejsca w tym artykule poświęcamy też pamięci flash, od której w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo zarejestrowanych przez nas obrazów.


Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi wyjazdy z mnóstwem sprzętu foto-video w podróżnych torbach. Jego wybór powinien być przemyślany, tak aby korzystanie ze sprzętu było przyjemnością, a nie drogą przez mękę. Wiele miejsca w tym artykule poświęcamy też pamięci flash, od której w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo zarejestrowanych przez nas obrazów.

Rynek aparatów cyfrowych skrystalizował się w pełni.

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że producenci mają ofertę dla każdego. Wojna na megapiksele zatrzymała się na poziomie 3-6 MP i stała się wojną cenową. Dziś już nie jest sztuką kupić bardzo dobry aparat kompaktowy za mniej niż 2000 zł - dobry akurat na wakacje.

Wybór aparatów cyfrowych jest ogromny. Każdy producent stara się mieć kilka, jeśli nie kilkanaście modeli w ofercie, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. To powoduje, że często przed sklepową półką mamy nie lada problem.

W kompaktowych aparatach konsumenckich przedział rozdzielczości waha się między 3 a 6 milionów pikseli. Najwięcej modeli ma matrycę o rozdzielczości 4 megapikseli i dla większości osób nie zajmujących się profesjonalnie fotografią, jest to ilość zupełnie wystarczająca. Pozwala na wykonanie cyfrowych fotografii, z których z powodzeniem można zrobić odbitki o wymiarach 21x15 cm.

Rozdzielczość matrycy to nie najważniejszy dziś parametr.

O wiele ważniejsza jest jakość pozyskiwanego obrazu (światło obiektywu, jakość jego szkieł, eliminacja szumów z matrycy).

Dobrym aparatem z matrycą 2 MP można wykonać lepsze zdjęcie, niż średnim z matrycą 5 MP.

Na odbitkach idealnie będzie widać różnice.

Bardzo ważne są też możliwości obiektywu. Większość oferowanych dziś aparatów kompaktowych ma trzykrotny zoom optyczny. To niezbyt wiele, chociaż wystarczy do powszechnych zastosowań. Urządzenia z większym zoomem (nawet dziesięciokrotnym) są zdecydowanie większe i droższe.

Decydując się na kupno aparatu, który ma pomóc uwiecznić wakacyjne niezapomniane chwile, musimy określić, czy będziemy korzystać z zewnętrznej lampy błyskowej, czy też wyłącznie z wewnętrznej. Mało który aparat kompaktowy dysponuje zewnętrzną stopką (sankami), umożliwiającą podłączenie lampy błyskowej.

Wszystkie aparaty mają lampę wbudowaną, chociaż trzeba pamiętać, że jej moc jest wystarczająca tylko do oświetlania małych pomieszczeń.

Zmiany w pamięci

W aparatach cyfrowych kart pamięci flash standard Secure Digital (kompatybilny z MultiMedia Card) stał się niekwestionowanym liderem. Tylko firmy, które wypromowały własne standardy (Sony - Memory Stick; Olympus i Fujifilm - xD Picture) nie obsługują SD. Compact Flash, kiedyś najpopularniejszy, dziś w aparatach kompaktowych odchodzi w niepamięć. Zupełnie odwrotnie niż w sprzęcie profesjonalnym, bo w takich aparatach nikt nie wyobraża sobie zastosowania innych kart pamięci niż Compact Flash, ponieważ mają największe wymiary, oferują też największe pojemności (nawet do 12 GB). Wykorzystać w pełni tę pojemność mogą tylko profesjonalni fotografowie z aparatami o kilkunastomegapikselowych matrycach.

Nie poprawiono natomiast nic w zakresie pojemności kart dołączonych standardowo do aparatu.

Wciąż w zestawie są karty o pojemności 16 lub 32 MB. Co więcej, wielu producentów aparatów nie dołącza

kart w ogóle, zaś fabrycznie wyposaża aparat w kilkanaście megabajtów wewnętrznej pamięci flash. Oczywiście, we wszystkich tych przypadkach można dokupić dodatkową pamięć, co należy zrobić od razu zakupując aparat.

Dla osób niezdecydowanych, a jednocześnie nie dysponujących dużym budżetem, oprócz zbliżających się wakacji, jest jeszcze jeden bodziec zachęcający do kupna. Na przełomie września i października w niemieckiej Kolonii odbędą się fotograficzne targi Photokina, na których tradycyjnie premierę będzie miało kilkadziesiąt nowych modeli aparatów. Będą one trochę szybsze, trochę dokładniejsze no i potwierdzające jednak wciąż trwającą megapikselową wojnę.

Z powodu zbliżających się premier producenci już teraz wyprzedają aparaty, aby zrobić w magazynach miejsce na kolejne, a ceny spadają nawet o kilkadziesiąt procent.

Ruchome obrazki

Aparat i kamera na wakacje
W fotografii cyfrowej nie dziwi miniaturyzacja aparatów, bo do kompaktowych modeli, także analogowych, przyzwyczailiśmy się już dawno temu. Miniaturowe kamery natomiast są nowością. Najmniejsze produkowane dziś kamery mieszczą się w dłoni, a jakość zapisu niczym się nie różni od ich większych odpowiedników.

Miniaturową kamerę trzyma się jednak dość niewygodnie, istnieje też obawa, że palcem zasłoni się mikrofon, obiektyw albo wciśnie któryś z przycisków. Urządzenia te nie nadają się do rejestracji wielogodzinnych imprez, a tylko do jednorazowego zapisania kilkunastominutowego filmu. Ale na wakacje są w sam raz.

Na malucha...

Miniaturyzacja kamer wymusiła na producentach zastosowanie innych, mniejszych nośników - ma to ogromne znaczenie w czasach, gdy kamera jest już mniejsza od kasety VHS. Generalnie zaobserwować można miniaturyzację kaset cyfrowych i stosowanie kart pamięci flash jako nośnika pamięci zarówno zdjęć, jak i filmów. Być może już wkrótce stosowany będzie trzeci rodzaj nośnika - miniaturowy dysk twardy o dużej pojemności. Toshiba opracowała pierwszy na świecie dysk twardy o wielkości 0,85 cala i pojemności 4 GB. Od pewnego czasu oferuje też dysk o średnicy 1,8 cala.

Na rynku spośród kilku miniaturowych kamer na szczególną uwagę zasługuje Sony DCR-IP1E. To zdecydowanie najmniejsza na świecie kamera na taśmy o wymiarach 39 x 91 x 69 mm. Jako nośnik obrazu wykorzystano miniaturowe taśmy w standardzie MicroMV. Do zapisu zdjęć (maks. rozdzielczość: 1152 x 864) służy karta Memory Stick Duo. Jakość zapisanego obrazu jest świetna, obraz ostry, a kolory wiernie odtworzone.

Jedyną wadą kamery DCR-IP1E jest cena - 7999 zł.

Urządzenie zawiera przetwornik CCD o przekątnej 1/5 cala i rozdzielczości 1,07 megapiksela. Światło obiektywu wynosi 1:1,8 do 1:2,3 w zależności od stopnia przybliżenia obrazu.

Kamera ma 10-krotny zoom optyczny i 120-krotny cyfrowy. Obraz jest rejestrowany w standardzie MPEG-2 z przeplotem.

Jednym z najciekawszych elementów DCR-IP1E jest miniaturowa kaseta o wymiarach 45 x 30 x 8 mm.