Aparat na nowy sezon

Zbliża się sezon, w którym najczęściej sięgamy po aparat fotograficzny. Jeśli szukasz nowej cyfrówki, nie kieruj się, jak większość, marką, rozdzielczością matrycy czy ceną. Sprawdź rzeczywiste możliwości potencjalnego nabytku.

W ubiegłym roku firma Panasonic Polska zleciła instytutowi badawczemu TNS OBOP zbadanie preferencji i nawyków Polaków związanych z fotografowaniem. W powstałym na podstawie badań Raporcie Foto Lumix można przeczytać, że kupując aparat cyfrowy, kierujemy się głównie jego marką (50 procent ankietowanych), rozdzielczością matrycy (39 procent) oraz niską ceną sprzętu (34 procent). Załóżmy, że wyniki tych badań są wiarygodne - czy tak jak większość respondentów warto wybierać aparat lub jakikolwiek inny sprzęt na podstawie tylko trzech wyżej wymienionych kryteriów ? Z pewnością nie. Daleko ważniejsze są możliwości urządzenia - zarówno jego parametry techniczne (nie tylko rozdzielczość, która po osiągnięciu pewnego pułapu, około 8 Mp, przestaje mieć zasadnicze znaczenie), jak i sprawność parametrów działania. W praktyce okazuje się, że z pozoru podobne urządzenia mogą znacznie się różnić, dlatego zanim wydasz kilkaset czy kilka tysięcy złotych, poświęć chwilę na sprawdzenie, jak interesujące cię urządzenie wypada w testach. Oczywiście z wynikami i przyjętymi przez nas kryteriami oceny nie musisz się zgadzać, ale warto wziąć je pod uwagę jako jeden z argumentów.

Do wyboru, do koloru

Przetestowaliśmy 12 aparatów kompaktowych z trzech przedziałów cenowych: najtańsze, do 600 zł, średnie - za 600-1000 zł oraz najdroższe, za ponad 1000 zł. Są wśród nich kompakty prawie wszystkich rodzajów - wyposażone w superzoom, bardzo płaskie (slimy), jak również cyfrówka odporna na uderzenie i zamoczenie. W tabeli podajemy ich parametry techniczne oraz wyniki testów jakości obrazu, poniżej znajdują się opisy wybranych modeli.