Aparat piłka wykonuje panoramy sferyczne

Naukowcy z Politechniki Berlińskiej stworzyli aparat w kształcie piłki, który po podrzuceniu w górę tworzy gotowe panoramy sferyczne. Wyposażony jest w wiele sensorów, które za jednym zamachem wykonują zdjęcia otoczenia we wszystkich kierunkach. Następnie aparat łączy je w pojedynczą panoramę.

Throwable Panoramic Ball Camera
Panoramy sferyczne to zdjęcia, które można oglądać tak jakgdyby znajdowało się we wnętrzu wirtualnej kuli. Ich wykonanie w tradycyjny sposób jest dość skomplikowane i wymaga wielokrotnego ręcznego przesuwania aparatu w celu uchwycenia kolejnego fragmentu obrazu. Proces ten jest długotrwały i nie umożliwia uchwycenia szybko zmieniającej się scenerii danej chwili.

Aparat piłka omija cały ten proces przez jednoczesne wykonanie zdjęcia za pomocą 36 połączonych matryc z aparatów telefonów komórkowych o rozdzielczości 2 Mpix. Zdjęcie wykonywane jest po podrzuceniu aparatu do górę - w momencie osiągnięcia najwyższego punktu w czasie lotu. Odpowiednia chwila ustalana jest dzięki wmontowanemu akcelerometrowi.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt fotograficzny i akcesoria [Aktualizacja 01.12.2021]

Cały aparat został umieszczony w obudowie wykonanej za pomocą druku przestrzennego i pokrytej pianką. Dzięki temu prawdopodobnie przetrwałby upadek, jeśli nie udałoby się nam go złapać. Urządzenie wyposażone jest w złącze USB, które pozwala na wydobycie z niego wykonanych fotografii. Można je następnie podziwiać przy pomocy oprogramowania do oglądania panoram sferycznych.

Aparat nosi nazwę roboczą Throwable Panoramic Ball Camera i zostanie zaprezentowany na targach SIGGRAPH 2011 w Hong Kongu, gdzie naukowcy mają nadzieje wzbudzić zainteresowanie i uzyskać fundusze. Trzeba przyznać, że uprzędzenie ma potencjał, by zostać popularnym gadżetem. Poniżej materiał filmowy prezentujący aparat.