Aparat w służbie reklamy

Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcję internetową? Wystarczą: aparat cyfrowy, kawałek kartonu i ewentualnie statyw. Efekt murowany.

Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcję internetową? Wystarczą: aparat cyfrowy, kawałek kartonu i ewentualnie statyw. Efekt murowany.

Gdy wystawiamy jakiś przedmiot na aukcję internetową, np. na Allegro.pl, dobrze jest umieścić zdjęcie sprzedawanego towaru. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, który wydaje się pójściem po linii najmniejszego oporu, to po prostu położenie przedmiotu na stole i "cyknięcie" zdjęcia z ręki (1) . Zaletą jest niewątpliwa prostota rozwiązania, wadą... cóż wystarczy popatrzeć na drugie zdjęcie (2). Nie ma wątpliwości, która z dwóch fotografii przyciągnie oko potencjalnego nabywcy.

Aparat w służbie reklamy

1. Zdjęcie na aukcję można zrobić tak. Kładziemy przedmiot na stole,włączamy lampę, naciskamy spust.

Wbrew pozorom osiągnięcie efektu z drugiego zdjęcia wcale nie jest trudne. Nie wymaga żadnych poważnych nakładów finansowych, a jedyną fatygą jest wizyta w sklepie papierniczym albo punkcie kserograficznym. Musimy wykonać coś, co jest nazwane "ciągłym tłem fotograficznym". Bardzo często spotykamy się ze zdjęciami wykonanymi na takim tle, chociażby w folderach reklamowych.

Aparat w służbie reklamy

2. Mozna też póść do sklepu papierniczego, kupić kawałek kartonu i zrobić takie zdjęcie. Różnicę widać.

Tajemnica takiego tła jest bardzo prosta. Robi się je najczęściej z kawałka papieru. Od wielkości arkusza zależy, czy będziemy mogli sfotografować kubek (na napoje), czy samochód (na baterie). Wystarczy ułożyć papier w kształcie litery "L" z łagodnym łukiem między poziomą a pionową częścią arkusza. Na poziomej części kładziemy fotografowany przedmiot, a aparat ustawiamy tak, by było go widać na tle części pionowej (3). I to już cała tajemnica.

Osobną kwestią jest oświetlenie takiej sceny. Od biedy można fotografować z lampą błyskową, ale efekty nie są dobre. Znacznie lepsze zdjęcia wychodzą, gdy oświetlimy przedmiot silnym źródłem rozproszonego światła. Znakomitym pomysłem jest ustawienie tła koło okna, tak by światło padało pod pewnym kątem w stosunku do osi aparat - przedmiot fotografowany (4). Ale uwaga, musimy czekać na zachmurzenie, bowiem ostre światło słoneczne świecące prosto od okna powoduje nieprzyjemne cienie.

Aparat w służbie reklamy

3. Kawałek kartonu ustawiamy tak, by przechodził łagodnym łukiem z poziomu do pionu.

Aparat w służbie reklamy

4. Scenę ustawiamy tak, by obiekt był oświetlony z boku.

Przy fotografowaniu przedmiotów na ciągłym tle bardzo przydatny jest statyw, pozwalający fotografować z długimi czasami naświetlania. Wtedy możemy sobie pozwolić na luksus ustawiania sceny zdjęciowej w pomieszczeniach, co jest bardzo wygodne. Jeśli nie mamy statywu, zawsze można wyjść na dwór i fotografować "z ręki".

Aparat w służbie reklamy

A. Gdy na zdjęciu widać brzegi kartonu, można to łatwo poprawić.

Aparat w służbie reklamy

B. Wybieramy stempel klonujący.

Aparat w służbie reklamy

C. Ustawiamy duży rozmiar pędzla i ''przedłużamy'' karton.

Aparat w służbie reklamy

D. Na koniec zaznaczamy domalowane elementy za pomocą lassa i ...

Do ustawiania tła najlepiej nadaje się karton lub gruby papier. Układając go na stole, mamy pewność, że nie będzie spod niego prześwitywał obrus, jak może się zdarzyć w przypadku zbyt cienkiego arkusza. Pstrokate nakrycie stołu potrafi przebić się nawet spod kartki papieru kserograficznego. Drugą zaletą kartonu jest to, że nie trzeba budować żadnej konstrukcji nośnej w postaci np. stelaża z listewek. Sztywny karton oparty o dzbanek z wodą sam przyjmie właściwy kształt. Jeśli mamy zbyt cienki papier, to trzeba po prostu wziąć dwa arkusze.

Można też kupić kolorowy karton, który doda naszym zdjęciom trochę uroku. Ale uwaga, kolorowe kartony o silnych barwach mocno odbijają światło i biały przedmiot sfotografowany na takim tle może się np. zazielenić.

A co zrobić, gdy brzegi papieru wejdą w kadr (A) - cały efekt diabli biorą? Wówczas ostatnią deską ratunku jest oczywiście program graficzny. Trzeba zwyczajnie dorysować resztę tła. Omówimy to na przykładzie "Photoshop Elements".

Do wykonania korekty posłuży narzędzie "clone stamp tool"(B) . Najpierw musimy wybrać wielkość pędzla. Im większa rozdzielczość zdjęcia, które będziemy obrabiać, tym więcej pikseli powinien mieć pędzel. Generalnie chodzi o to, żeby kopiować od razu duże kawałki obrazu, wtedy usuwanie zbędnych elementów tła potrwa krótko. Wielkość pędzla wybieramy z palety na górze okna (C). Pamiętajmy, by wybrać pędzel o rozmytych brzegach, gdyż tylko tak poprawki staną się niewidoczne (a przynajmniej słabo widoczne).

Pracę z pędzlem klonującym rozpoczynamy od wskazania miejsca, z którego będą brane fragmenty obrazu. Naciskamy więc klawisz "Alt" na klawiaturze i wskazujemy kawałek tła wolny od jakichkolwiek przedmiotów. Puszczamy ten klawisz i przenosimy kółko pędzla w miejsce, gdzie chcemy usunąć niepotrzebne fragmenty. Trzymając lewy klawisz myszy, zamalowujemy najpierw jedną stronę, a potem drugą, pamiętając o wybraniu drugiego celu dla tła, gdy przechodzimy z lewej na prawą stronę zdjęcia.

Niestety, z reguły tak poprawione zdjęcie jest jeszcze dalekie od ideału. Na tle pozostają smugi po przejściu pędzla, które warto usunąć. Dokonamy tego, rozmywając selektywnie obraz.

Aparat w służbie reklamy

E. ... rozmywamy je za pomocą ''Gaussian blur''

By tego dokonać, trzeba najpierw wybrać lasso z palety narzędzi (D). Za pomocą tego przyboru zakreślamy cały obszar, który chcemy rozmyć. Po zakreśleniu z palety filtrów wybieramy "Filter->Blur->Gaussian blur". Ustawiamy dużą wartość promienia rozmycia (Radius), klikamy OK i sprawdzamy, czy efekt jest zadowalający. Jeśli się nie udało, naciskamy Ctrl-Z i wybieramy inną wartość "Radius". Trudno się domyślić, że coś było źle z tłem tego zdjęcia (E).

Jedno jest pewne - dobre, przyciągające oko zdjęcie na pewno sprawi, że potencjalni licytujący chętniej spojrzą na nasze aukcje. I może coś kupią...