Aparat w systemie Android L zapisywał zdjęcia RAW w formacie DNG

Nadchodzący Android L wprowadzi wiele zmian w systemie mobilnym Google dla smartfonów i tabletów. Wiele z nich dotyczy warstwy wizualnej oprogramowania, ale część z nich docenią osoby zainteresowane jeszcze lepszym wykorzystaniem możliwości nowoczesnych urządzeń mobilnych. Jedną z nowości jest wprowadzenie obsługi przez aparat fotograficzny w smartfonie formatu RAW w postaci plików w formacie DNG.

Obiektywy w smartfonach mimo miniaturowych rozmiarów z roku na rok stają się coraz lepsze i telefony wykonują zdjęcia lepszej jakości. Wielu użytkownikom aparat w urządzeniu mobilnym zastępuje aparat kompaktowy. Trend ten się będzie utrzymywał, a systemy operacyjne do smartfonów i tabletów dostają coraz więcej funkcji fotograficznych.

Osoby mocniej związane z fotografią do tej pory jednak narzekały jednak na to, że zdjęcia wykonane przez urządzenia z systemem Android zapisywane były wyłącznie w formacie JPG. Powoduje to zmniejszenie rozmiaru zdjęcia, ale też nieodwracalnie pogarsza jego jakość, przez to późniejsza obróbka takiej fotografii jest trudniejsza i przynosi gorsze efekty.

Aparat w systemie Android L zapisywał zdjęcia RAW w formacie DNG

Okazuje się, że najnowszy Android L będzie obsługiwał zapisywanie zdjęć w formacie zarówno JPG, jak i RAW w postaci plików DNG. Korzystać będą mogły z tego aplikacje zewnętrznych deweloperów za pomocą Camera 2 API. Niestety, w wersji preview wspomniane dodatki nie są jeszcze dostępne, ale Google obiecuje wprowadzić je jeszcze przed premierą finalnej wersji oprogramowania na jesieni.

Wśród innych zapowiedzianych nowości znalazła się też możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 30 klatek na sekundę. Oprócz aplikacje będą mogły skorzystać z szeregu dodatkowych funkcji, w tym histogramu, regulacji kolorów, blokowania ekspozycji i balansu bieli. Możliwe będzie też regulowanie kolorystyki lampy i nawet manualne ostrzenie.

źródło: androidpolice.com