Aparat z matrycą... 1 pix

Richard Baraniuk i Kevin Kelly z Rice University opracowali aparat cyfrowy wyposażony w matrycę składającą się z zaledwie jednego piksela (1 pix). Tymczasem obecne na rynku aparaty mają zwykle od 1,2 do 7 i więcej milionów pikseli (megapikseli, Mpix)!

Zdaniem badaczy, kamera z taką matrycą - wbrew pozorom - ma sporo zalet w porównaniu do kamer z matrycami tradycyjnymi. Nie dość, że potrzebuje znacznie mniej energii elektrycznej, to jeszcze produkowane przez nią obrazy są bardziej skompresowane (głównie ze względu na gorszą jakość).

Cały system składa się z jednego czujnika światła (fotodiody) oraz układu 1024 x 768 ruchomych mikrolusterek, które odbijają do niej światło. Każde z luster może być ustawione w pozycji kierującej światło do fotodiody albo kierującej światło gdzie indziej.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 25.07.2021]
  • Patent od Microsoft! Będzie rewolucja w świecie aparatów w telefonach?
  • Samsung prezentuje nowe czujniki aparatów

Dzięki bardzo szybkiemu przestawianiu pozycji luster, podłączony do matrycy komputer może zbudować cały obraz - piksel po pikselu. System jest w stanie gromadzić informacje o tysiącu elementów (pikseli) obrazu na sekundę i po niecałych 10 s potrafi wygenerować obraz przypominający silnie skompresowane zdjęcie z aparatu 1,2 Mpix.

Aparat z matrycą... 1 pix

Po lewej - klasyczne zdjęcie, po prawej - obraz tegoż zdjęcia uzyskany za pomocą matrycy 1 pix (źródło: Baraniuk/Kelly, NewScientist)

Układ raczej nieprędko pojawi się w klasycznych aparatach. Naukowcy mają jednak nadzieję, że będzie on przydatny w sensorach badających promieniowanie podczerwone czy nadfiolet, w których budowa złożonych matryc jest dużo droższa niż zestawienie jednego czujnika ze zbiorem luster. Już teraz jednopikselowa matryca pozwoliłaby na obniżenie kosztów produkcji noktowizorów.