Aparaty cyfrowe firmy Panasonic do "zadań specjalnych"

Wkrótce na rynek trafią dwa nowe aparaty cyfrowe firmy Panasonic. Urządzenia, które noszą oznaczenia Lumix TS4 i TS20, wyróżniają się wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją. Pierwszy z nich oferuje też kilka przydatnych dodatków, które z pewnością docenią osoby wypoczywające w sposób bardzo aktywny.


Najnowsze cyfrowe aparaty firmy Panasonic - modele Lumix DMC-FT4 i DMC-FT20 - to konstrukcje, które powinny zainteresować osoby szukające wyjątkowo wytrzymałego sprzętu, który poradzi sobie np. z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Panasonic Lumix DMC-FT4

Aparat ten to następca modelu DMC-FT3. Dysponuje on konstrukcją, dzięki której potrafi "zanurkować" na głębokość 12 metrów, wytrzymać upadek z wysokości 2 metrów oraz bez przeszkód pracować w dużym zapyleniu oraz niskich temperaturach sięgających minus 10 stopni.

Zobacz również:

  • Recenzja: Panasonic RZ-B100W - test tanich słuchawek TWS z IPX4
  • Recenzja: Nikon Coolpix W300
  • iPhone 13 i 13 Pro po raz pierwszy w historii obsługują dual eSIM

Urządzenie korzysta z 12-megapikselowej matrycy CCD oraz oferuje wyprodukowany przy współpracy z firmą Leica obiektyw (nie wysuwa się on poza korpus) DC Vario-Elmar pozwalający na zmianę ogniskowych w zakresie 28-128 mm (zoom 4,6x; odpowiednik dla 35 mm).

O jakość zdjęć i filmów (Full HD), które można podejrzeć na 2,7-calowym wyświetlaczu LCD, dba optyczna stabilizacja Power O.I.S., natomiast dostęp do przydatnych niekiedy w podróży informacji zapewniają barometr, wysokościomierz i kompas. Co więcej, użytkownik otrzymał do dyspozycji wbudowany moduł GPS, który może "zasilić" dostarczonymi na płycie DVD mapami.

Panasonic Lumix DMC-FT20

Aparat ten to następca modelu FT10. Dysponuje obiektywem z 4-krotnym zoomem optycznym (25-100 mm; odpowiednik 35 mm), matrycą CCD o rozdzielczości 16 milionów pikseli, optyczną stabilizacją obrazu MEGA O.I.S, 2,7-calowym wyświetlaczem oraz możliwością rejestrowania filmów w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli.

W porównaniu do FT3, FT20 pozwala na wykonywanie zdjęć na maksymalnej głębokości 5 metrów. Jest nieco mnie wytrzymały na upadek (do wys. 1,5 metra), lecz równie odporny na działanie kurzu i niskich temperatur.

Ceny i dostępność

Model FT20 pojawi się w sprzedaży pod koniec przyszłego miesiąca w cenie 180 USD. Jego bardziej interesujący towarzysz dołączy do niego miesiąc później i będzie kosztował 400 USD.